Udział Kanady w inicjatywie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) mającej na celu przetestowanie identyfikatora cyfrowego w podróży utknął w martwym punkcie z powodu pandemii, ale Transport Canada twierdzi, że zaangażowane podmioty są zobowiązane do zakończenia projektu.

„Wszyscy partnerzy pozostają zaangażowani we współpracę w celu ukończenia projektu i upowszechniania wiedzy zdobytej dzięki tej inicjatywie” – zapewnił The Epoch Times rzecznik Transport Canada, Hicham Ayoun. Dodał, że podczas covidowej przerwy partnerzy z branży lotniczej przystąpili do testowania zaawansowanych technologii, takich jak biometria i poświadczenia tożsamości cyfrowej, z zamiarem ograniczenia lub zastąpienia obecnie stosowanych „analogowych” procesów.

Partnerzy z branży lotniczej Known Traveller Digital Identity (KTDI) to lotniska Montreal Trudeau i Toronto Pearson, lotnisko Amsterdam Schiphol, Air Canada i Royal Dutch Airlines.

Pozostali partnerzy to Holandia, IT i firma  Accenture.

Holenderski rząd ogłosił zeszłej jesieni, że nie ma konkretnego planu wdrożenia programu pilotażowego KTDI, ale jego obecne stanowisko jest nieznane.

WEF przypisuje sobie uznanie w artykule za zaprojektowanie i zbudowanie wraz ze swoimi partnerami pierwszego publiczno-prywatnego „ekosystemu” do testowania technologii.

„Ponieważ korzystanie z weryfikowalnych dokumentów (np. zaświadczeń o szczepieniach wydanych przez rząd, dowodu negatywnego wyniku testu na COVID-19) staje się wymogiem bezpiecznego przemieszczania się przez granicę, globalne zapotrzebowanie na  cyfrowe dane uwierzytelniające w różnych sektorach gwałtownie wzrosło” — czytamy w dokumencie.

Ayoun poinformował, że szczegóły nowych projektów pilotażowych z udziałem kanadyjskich lotnisk i przewoźników będą dostępne tej wiosny, ale nie wspomniał, czy dotyczą one podmiotów zewnętrznych.

Powiedział, że jest to obecnie obszar zainteresowania departamentu, który ma na celu usprawnienie podróży pasażerów.

Kanada jest zaangażowana w inny projekt cyfrowej identyfikacji z WEF w ramach sieci Agile Nations , który ma na celu przyspieszenie „czwartej rewolucji przemysłowej” poprzez usprawnienie przepisów, aby umożliwić rozprzestrzenianie się nowych technologii.

Budżet 2021 wydzielił na program KTDI 105,3 miliona dolarów w ciągu pięciu lat, począwszy od 2021-22”.

za Epoch Times