Ekonomiści ostrzegają Trudeau i jego gabinet, że gospodarka „znacznie zwolni”
Zastępca ministra finansów Kanady przyznaje, że będzie to „burzliwy” rok dla gospodarki

Drugiego dnia narady gabinetu federalnego w Hamilton premier Justin Trudeau i jego ministrowie wysłuchali trzech ekonomistów, którzy przybyli z ponurymi wiadomościami na temat perspektyw gospodarczych kraju.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Oczekuje się, że gospodarka znacznie się osłabi, bezrobocie wzrośnie, a presja inflacyjna może nie ustąpić tak szybko, jak oczekiwano, twierdzą ekonomiści — Kevin Milligan z University of British Columbia, Carolyn Wilkins z Princeton University i Anil Arora z Statistics Canada .

Milligan powiedział, że „decydenci powinni o tym pamiętać”, zanim zaangażują się w jakiekolwiek większe nowe wydatki – wydatki, które mogą spowodować wielki deficyt w czasie, gdy gospodarka jest chwiejna.

Ottawa rozważa nowe wydatki. Załamanie gospodarcze może osłabić kondycję fiskalną Ottawy, jeszcze bardziej zwiększając wielomiliardowy deficyt i zwiększając zadłużenie. Dług publiczny wzrósł z 628,9 miliardów dolarów w 2015 roku do 1,1 biliona dolarów w 2022 roku.

Minister finansów Chrystia Freeland powiedziała we wtorek, że przy ponurych perspektywach rząd musi działać rozważnie. „Jesteśmy bardzo  skoncentrowani na przyjęciu odpowiedzialnego fiskalnie podejścia” – powiedział Freeland. Freeland powiedział również, że istnieje duża globalna niepewność, która zmusza Ottawę do zachowania ostrożności.

Zwróciła uwagę na decyzję Chin o odrzucenia polityki „zero COVID”, co może doprowadzić do silnego wzrostu gospodarczego w tej części świata po złagodzeniu ograniczeń.