Departamenty federalne  wydały w ciągu ostatnich trzech lat ponad 800 000 dolarów na zatrudnienie autorów przemówień dla ministrów i innych wysokich rangą urzędników , wynika z informacji przedstawionych w Izbie Gmin.

Minister ds. Stosunków Korony i Ludów Tubylczych wydał najwięcej na takie usługi, z kontraktami o wartości 142 439 dol. od 2019 r. Ministerstwo środowiska i zmian klimatycznych zajęło drugie miejsce z kwotą 134 139 dol..

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Informacje zostały dostarczone przez departamenty po pisemnym pytaniu konserwatywnego posła Mike’a Lake’a (Edmonton-Wetaskiwin).

Ministrowie korzystali z autorów przemówień podczas wygłaszania mów do różnych grup, ale także podczas uczestniczenia w debatach Izby Gmin lub składania zeznań przed komisją.

Obecny minister środowiska Steven Guilbeault miał swoje przemówienie napisane przez autora, kiedy przemawiał w Izbie Gmin w czerwcu 2021 r. jako ówczesny minister dziedzictwa.

Guilbeault przemawiał w odpowiedzi na wniosek złożony przez Bloc Québécois w sprawie statusu konstytucyjnego Quebecu i języka francuskiego oraz pochwalił wsparcie swojego rządu dla kultury w prowincji. Według Heritage Canada przemówienie kosztowało 765 dolarów.

Następca Guilbeaulta na wydziale, Pablo Rodriguez , zapłacił autorowi przemówień 487 dolarów za przygotowanie przemówienia wstępnego na posiedzeniu komisji Heritage Commons w lutym 2022 r.

„Słyszałeś mnie już wcześniej. Często zadaję to pytanie: „Czy wyobrażasz sobie dzień bez sztuki, bez kultury?”. Byłoby nudno. Bez teatru, telewizji, filmów, książek byłoby super nudno” – powiedział wówczas Rodriguez, zwracając się do wsparcia przemysłu kulturalnego w związku z pandemią.

Firma Heritage Canada wydała 63 980 USD na usługi pisania przemówień od kwietnia 2020 r. do 31 marca tego roku.

Kilku ministrów zleciło napisanie swoich przemówień na potrzeby procedur parlamentarnych, na przykład Marco Mendicino minister ds. Bezpieczeństwa publicznego.

 Zdecydowanie bardziej poszukiwanym autorem przemówień jest Craig Steenburgh, który w omawianym okresie otrzymał ponad 300 000 dolarów.

Witryna www Steenburgha podaje, że jest jednym z „najbardziej zapracowanych niezależnych pisarzy komunikacyjnych” w Ottawie i zawiera link do przemówienia , które napisał dla królowej Elżbiety II w 2007 roku.

Drugim czołowym dostawcą usług pisania przemówień jest firma Marshall-Daigneault & Associates, która w tym okresie otrzymała kontrakty o wartości 145 140 dol.

Informacje o pisaniu przemówień dla premiera Justina Trudeau zostały oznaczone jako “niedostępne”.