Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (CBSA) twierdzi, że jest świadoma , iż azylanci   ze Stanów Zjednoczonych otrzymują bezpłatne bilety autobusowe, aby przejechać nad granicę z Kanadą skąd mogą łatwo nielegalnie wejść do Quebecu.

„CBSA jest świadoma tych doniesień i pozostaje w kontakcie ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o kwestie nielegalnej migracji” – poinformowała agencja federalna w e-mailu do The Epoch Times z 6 lutego.

„Z szacunku dla prawa i własnego bezpieczeństwa zachęcamy wszystkich przybywających do Kanady do przekraczania granicy na oficjalnych przejściach”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

New York Post poinformował , że niektórzy migranci w Nowym Jorku otrzymują bezpłatne bilety do Plattsburgh w stanie Nowy Jork,  około 35 kilometrów na południe od granicy z Quebec.

Z Plattsburgh migranci  mogą podróżować około 30 minut autobusem lub taksówką, aby przedostać się do Quebecu na Roxham Road, nieoficjalnym przejściu  często używanym przez osoby ubiegające się o azyl, próbujące ominąć zapisy umowy o Bezpiecznym Kraju Trzecim, która uniemożliwia Kanadzie przyjmowanie wniosków o azyl od tych, którzy najpierw wjechali do Stanów Zjednoczonych.

CBSA twierdzi, że nadal ściśle współpracuje z RCMP, Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) oraz Stanami Zjednoczonymi, aby zapewnić „zgodne z prawem, bezpieczne i humanitarne traktowanie osób ubiegających się o azyl, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa naszych granic”.

 

Burmistrz Nowego Jorku, Eric Adams, powiedział niedawno, że jego administracja pomaga w „procesie zmiany biletów” dla migrantów przybywających do miasta, którzy chcą udać się gdzie indziej, ale dodał, że nie są zmuszani do wyjazdu.

Adams powiedział, że niektóre osoby wyrażają chęć opuszczenia miasta i udania się do innych miejsc, w tym do Kanady.

Jego biuro poinformowało również, że traktuje prośby o bilety autobusowe do Plattsburgh tak samo, jak prośby o bilety autobusowe do innych amerykańskich miast.

Według RCMP między styczniem a listopadem 2022 r. przechwycono około 34 800 osób próbujących przedostać się do Kanady ze Stanów Zjednoczonych przez zieloną granicę.

Przez cały 2021 rok, w którym Roxham Road była zamknięta z powodu pandemii COVID-19, RCMP przechwycił nieco ponad 4200 osób próbujących wjechać do Kanady .

Minister ds. Imigracji Quebecu, Christine Fréchette, powiedziała niedawno, że jest „zaskoczona”, że Nowy Jork zapewnia migrantom bezpłatne bilety autobusowe, zabierając ich na południe od granicy z Kanadą, i wezwała rząd Trudeau do skupienia się na rozwiązaniu problemu Roxham Road.

za Epoch Times