Prezes SpaceX powiedziała że wykorzystanie przez ukraińskie wojsko systemu szerokopasmowego Starlink do komunikacji taktycznej wykracza poza zakres intencji firmy w świadczeniu usługi.

„Starlink nigdy nie miał być wykorzystywany militarnie” — powiedziała szefowa SpaceX Gwynne Shotwell na konferencji komercyjnego transportu kosmicznego Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie. „Ukraińcy wykorzystali to w sposób niezamierzony i nie będący częścią żadnej umowy”.

Shotwell nie wdawała się w szczegóły na temat tego, w jaki sposób Ukraina “uzbroiła” Starlink w swojej wojnie z Rosją, chociaż prasa szeroko donosiła o wykorzystaniu przez Ukrainę możliwości   satelitarnego internetu do łączności na polu bitwy i koordynowania ataków.

„Oferujesz produkt komercyjny dla łączność między ludźmi, co jest pomocne w strefach konfliktuj. – powiedziała. „Próbują walczyć za swój kraj, więc to rozumiem. . . . po prostu nie to było zamierzone.

Obecnie na Ukrainie działa ponad 23 000  naziemnych terminali Starlink, co pozwala łączyć się z konstelacją ponad 3200 satelitów. W październiku właściciel SpaceX, Elon Musk, poinformował, że firma nie będzie już finansować korzystania ze Starlink na Ukrainie . Później zmienił kurs i prowadzi rozmowy z Departamentem Obrony USA na temat przyszłego finansowania tego wysiłku.

SpaceX podjęła kroki, aby uniemożliwić ukraińskim wojskom korzystanie z satelitarnej usługi internetowej Starlink do kontrolowania dronów w regionie. Shotwell odniosła się do doniesień, że ukraińskie wojsko wykorzystywało Starlink do kontrolowania dronów. „Są rzeczy, które możemy zrobić, aby ograniczyć ich zdolność do tego”, powiedziała. „Są rzeczy, które możemy zrobić i zrobiliśmy”.

„Wiemy, że wojsko używa ich do komunikacji i to jest w porządku” – powiedziała. „Ale naszym zamiarem nigdy nie było wykorzystanie ich do celów ofensywnych”.

SpaceX ogłosił w grudniu, że utworzy nową jednostkę biznesową skupioną na bezpieczeństwie narodowym o nazwie Starshield, zaprojektowaną w celu wykorzystania swojej oferty  łączności satelitarnej oraz wprowadzenia nowych możliwości, takich jak obserwacja Ziemi.

Shotwell zauważyła, że chociaż satelity Starlink mogą być zagrożone na orbicie – czy to ze strony amerykańskich przeciwników, czy kosmicznych śmieci – rozmiar konstelacji zapewnia pewien poziom odporności.