Reforma systemu penitencjarnego i zwolnień warunkowych to jedyny skuteczny sposób ochrony społeczeństwa przed brutalnymi recydywistami powiedział w środę przed federalną komisją sprawiedliwości komisarz policji  OPP , Thomas Carrique,

„Prawo społeczeństwa do ochrony przed tymi przestępcami musi mieć znacznie większą wagę niż ma to miejsce obecnie, gdy rozważane są kwestie zwolnienia za kaucją” – stwierdził.

15 lutego Carrique, występował przed Stałą Komisją ds. Sprawiedliwości i Praw Człowieka, zeznał że ​​sądy muszą być zobowiązane do rozważenia wcześniejszych  przestępstw, kwestii użycia broni oraz prawdopodobieństwa zagrożenia, jakie oskarżony może stanowić dla społeczności, zanim zwolnią recydywistów za kaucją.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 „Obowiązek wykazania, dlaczego nie należy podejrzanego zatrzymać w areszcie”, wyraźnie powinien spoczywać na oskarżonym – powiedział policjant. „Mówimy tu o niewielkiej liczbie  recydywistów, którzy mają na koncie  historię  brutalnych przestępstw i używania broni palnej do ich popełniania” – mówił Carrique.

„Jeśli  porozmawiasz z dowolnym funkcjonariuszem policji w dowolnej społeczności w całym kraju, powiedzą ci, że ich najwyższym priorytetem jest reforma zwolnień za kaucją. Jesteśmy to winni każdemu z nich, jesteśmy to winni ofiarom brutalnych przestępstw, jesteśmy to winni ofiarom przemocy w rodzinie, aby wprowadzić te zmiany” – stwierdził szef OPP na forum  komisji.

„Jestem głęboko przekonany, że nasi funkcjonariusze, ci sami, którzy chronią nasze rodziny i społeczności zasługują na ochronę przed  brutalnymi recydywistami, którzy są oskarżani o  przestępstwa związane z użyciem broni” – powiedział.

Dodał, że takie reformy, które  można było przeprowadzić natychmiast i bardzo skutecznie, mogły zapobiec śmierci konstabla Grzegorza Pierzchały, który 27 grudnia 2022 r. został zastrzelony podczas rutynowego wezwania do pojazdu w rowie w pobliżu Hagersville w Ontario,

Carrique przypomniał komisji ,że jeden z dwojga oskarżonych o tę zbrodnię  był skazany za napad z bronią w ręku, posiadanie broni, a także miał na koncie pięć wcześniejszych wyroków skazujących za nieprzestrzeganie nakazów sądowych, odciął i wyrzucił swoje urządzenie GPS do monitorowania miejsca pobytu podczas zwolnienia za kaucją i złamał istniejące warunki sądowe, które wymagały od niego przebywania w domu, który mógł opuszczać jedynie z matką tylko na rozprawy sądowe lub do kancelarii adwokackiej.

„Mimo tego wszystkiego został zwolniony za kaucją” – powiedział Carrique. McKenzie był już objęty „pięcioletnim zakazem posiadania broni w 2015 r., dziesięcioletnim zakazem posiadania broni w 2016 r., kolejnym 10-letnim zakazem posiadania broni i dożywotnim zakazem  w 2018 r.”.

Nie był to jedyny przypadek ponownego popełnienia przestępstwa przez brutalnego recydywsitę. Carrique powiedział, że między 2018 a końcem 2022 roku policja w Ontario odnotowała 72-procentowy wzrost przypadków poważnej przemocy z udziałem oskarżonych, którzy ponownie popełnili przestępstwo podczas zwolnienia za wcześniejsze poważne przestępstwa.

„Myślę, że te statystyki mówią same za siebie” – podsumował.

Premier Justin Trudeau i członkowie jego gabinetu zapowiedzieli, że szukają możliwych sposobów zmiany kodeksu karnego, która rozwiązałaby ten problem.

Wniosek o reformę zwolnienia za kaucją wysunięty przez federalnych konserwatystów został odrzucony  w Izbie Gmin 6 lutego.