Osoby korzystające z tramwaju linii 501 Queen będą musiały uzbroić się w cierpliwość, i to na prawie dwa lata. Od maja przez 20 miesięcy linia będzie nieczynna, a zamiast tramwajów na trasę wyruszą autobusy komunikacji zastępczej. Ulica Queen będzie też zamknięta dla samochodów na odcinku od Victoria do Bay na okres około 5 lat. Piesi będą mogli normalnie dotrzeć do sklepów i punktów usługowych w tej okolicy.

Linia 501 Queen jest drugą najczęściej używaną linią tramwajową. Pierwsze miejsce pod względem liczby przewożonych pasażerów zajmuje 504 King od Broadview Avenue do Roncesvalles Avenue.

Pasażerowie linii 501 narzekają, że autobusy zastępcze są wolniejsze od tramwajów, do tego zabierają mniej osób. Zauważają, że już teraz na tramwaj trzeba czekać ponad 15 minut, a jak wprowadzą autobusy, to będzie jeszcze gorzej.

Prace nad Ontario Line mają się zacząć od Yonge i Queen, dlatego początkowo planowano przekierować tramwaj 501 Queen na Adelaide, ale z powodu nieprzewidzianych prac związanych z infrastrukturą okazało się to niemożliwe. 15 przystanków Ontario Line ma być z kolei gotowych do 2031 roku. Matti Siemiatycki, dyrektor Instytutu Infrastruktury na University of Toronto, dodaje jednak, że pod ziemią w czasie prac można napotkać na różne niespodzianki. Tego rodzaju projekty często mają opóźnienia.

Metrolinx podaje, że prowadzi rozmowy z TTC, by możliwie skrócić czas korzystania z autobusów komunikacji zastępczej.

Ontario Line ma połączyć 40 linii tranzytowych, w tym pociągi GO, metro i tramwaje. Metrolinx szacuje całkowity koszt inwestycji na poziomie prawie 1,1 miliarda dolarów.