Prezydent USA Joe Biden przemawiał w kanadyjskim parlamencie 24 marca po dwustronnych rozmowach  z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Obydwaj przywódcy spotkali się w Ottawie kilka dni po tym, jak prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiali w Moskwie, gdzie ogłosili, że ich partnerstwo pomoże ukształtować nowy porządek świata kierowany przez Chiny i Rosję.

Biden zauważył, że jest to jego pierwsza wizyta w Kanadzie jako prezydenta i że Trudeau był pierwszym przywódcą zagranicznym z którym się spotkał jako prezydent, miesiąc po objęciu urzędu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Dzisiaj nasze losy się splatają. Są nierozłączne, nie z powodu nieuchronności geografii. Ale dlatego, że jest to nasz wybór” – powiedział Biden. „Stany Zjednoczone decydują się związać przyszłość z Kanadą, ponieważ wiemy, że nie znajdziemy lepszego partnera”. Biden nazwał Kanadę „niezawodnym sojusznikiem” i „stałym przyjacielem”.

Na początku swojego przemówienia Biden powiedział: „Amerykanie kochają Kanadyjczyków i to nie jest przesada”, po czym odniósł się do sondażu Gallupa, który wykazał, że 88 procent ankietowanych Amerykanów pozytywnie ocenia Kanadę.

„Amerykanie i Kanadyjczycy to moim zdaniem dwie osoby, dwa kraje, które dzielą jedno serce” – powiedział Biden. „To osobisty związek: żadne dwa narody na Ziemi nie są połączone tak bliskimi więzami — przyjaźnią, rodzinami, handlem i kulturą.

„To nie znaczy, że zawsze się  zgadzamy. Kiedy się nie zgadzamy, rozwiązujemy nasze różnice w przyjaźni i dobrej woli, ponieważ  rozumiemy, że nasze interesy są zasadniczo zbieżne”.

Trudeau i Biden podkreślili niezachwiane zaangażowanie swoich krajów na rzecz Ukrainy w jej wojnie z Rosją i w ramach sojuszu NATO.

We wspólnym oświadczeniu z 24 marca obaj przywódcy potępili Rosję „za jej nielegalną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną wojnę z Ukrainą i będą nadal obciążać Rosję kosztami ekonomicznymi, jednocześnie utrzymując nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne”.

Biden i Trudeau powiedzieli również, że „uznają poważne długoterminowe wyzwanie dla porządku międzynarodowego, jakie stanowi Chińska Republika Ludowa, w tym destrukcyjne działania, takie jak przymus ekonomiczny, polityka i  nierynkowe praktyki oraz łamanie praw człowieka.

„Chociaż będziemy współpracować z Chinami w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak zmiana klimatu, pozostajemy zobowiązani do zapewnienia naszej zdolności do skutecznego konkurowania z Chinami na równych warunkach” – czytamy w oświadczeniu. „Kanada i Stany Zjednoczone będą również kontynuować współpracę w zakresie przeciwdziałania zagranicznej ingerencji w nasze społeczeństwa w sposób odzwierciedlający nasze wspólne wartości demokratyczne”.

Biden poruszył w swoim przemówieniu sprawę ciągłości łańcuchów dostaw.

Biden powiedział, że Kanada jest „naszym największym partnerem handlowym”, z towarami i usługami o wartości około 2,6 miliarda dolarów każdego dnia przekraczającymi wspólną granicę, która jest najdłuższą granicą lądową na świecie.

Prezydent powiedział również kanadyjskiemu parlamentowi, że kraje będą rozwijać czystą gospodarkę energetyczną, stosując przepisy takie jak ustawa o redukcji inflacji, aby przyspieszyć przejście na czystą energię i uczynić Amerykę Północną potęgą czystej energii.

Wykorzystamy ustawę o redukcji inflacji oraz ustawę CHIPS and Science, aby zbudować zintegrowane łańcuchy dostaw i uczynić Amerykę Północną bardziej konkurencyjną, powiedział.

W oświadczeniu Białego Domu zauważono, że „Będziemy pracować nad harmonizacją standardów ładowania i rozwojem transgranicznych korytarzy paliw alternatywnych,  i  sieci szybkich ładowarek pojazdów elektrycznych   po obu stronach granicy.”

Biden zebrał owację, kiedy powiedział, że on i Trudeau „budują administracje, które wyglądają jak Ameryka i jak Kanada” oraz że „po raz pierwszy obaj mamy gabinety, w których 50 procent stanowią kobiety”.

Gdy publiczność wstała i wiwatowała, Biden zażartował: „Chłopaki, nawet jeśli się nie zgadzacie, wstańcie”.

Po przemówieniu Biden i Trudeau ogłosili porozumienie między w sprawie migrantów i osób ubiegających się o azyl.

Trudeau zwrócił się do administracji Bidena o pomoc w ograniczeniu napływu migrantów, którzy przybywają do Kanady ze Stanów Zjednoczonych i proszą o azyl.

Umowa pozwoli obu krajom zawrócić migrantów, którzy zostali złapani między oficjalnymi punktami wjazdu wzdłuż granicy amerykańsko-kanadyjskiej.

„Stany Zjednoczone i Kanada będą współpracować, aby zniechęcić do nielegalnego przekraczania granic i w pełni wdrożyć zaktualizowaną umowę o „bezpiecznym kraju trzecim”” – powiedział Biden członkom Parlamentu.

Zgodnie z oczekiwaniami Biden wspomniał również wezwanie swojej administracji do modernizacji systemu wczesnego ostrzegania NORAD.

Luki w tym systemie zostały ujawnione na początku tego roku, kiedy chiński balon szpiegowski przeleciał nad obydwoma krajami.