WINNIPEG – Sąd uniewinnił emerytowanego księdza, który ponad 50 lat temu miał rzekomo napaść seksualnie na uczennicę szkoły z internatem, twierdząc, że  prawdopodobnie doszło do napaści, ale nie można ustalić ponad wszelką wątpliwość, kto to zrobił.

Victoria McIntosh, której towarzyszyło w sądzie kilkunastu zwolenników miała łzy w oczach gdy sędzia Court of King’s Bench  Candace Grammond uznała obecnie 93 letniego księdza Arthura Masse,   za niewinnego.

McIntosh zeznała, że ​​była atakowana przez Masse’a w łazience Fort Alexander Residential School w latach 1968-1970.

McIntosh i Masse byli jedynymi świadkami, którzy zeznawali podczas dwudniowego procesu. Adwokat Masse argumentował, że biorąc pod uwagę charakter zarzutów, upływ czasu i niekonsekwencje w zeznaniach McIntosh, sąd nie może uznać jej za wiarygodnego świadka.

Powiedziała, że ​​Masse przytrzymał ją przedramieniem do ściany, podczas gdy drugą ręką pieścił ją nad jej ubraniem. Zanim zdążyła uciec, Masse pocałował ją szybko i brutalnie w twarz, zeznała McIntosh.

Kobieta powiedziała, że ​​napaść wywołała u niej strach i mdłości.

McIntosh po raz pierwszy zgłosiła napaść na policję w 2015 roku, dwa lata po tym, jak powiedziała, że ​​spotkanie w sprawie ugody w szkole z internatem wywołało wspomnienia. Powiedziała sądowi, że próbowała zapomnieć imię Masse, ale zawsze wiedziała, co się z nią stało.

Masse zeznał, że nie zaatakował McIntosha i nie pamiętał interakcji z nią, gdy była uczennicą.

Szkoła została otwarta w 1905 roku we wspólnocie Fort Alexander, która później stała się Sagkeeng First Nation, a zamknięty w 1970 roku.

RCMP powiedział, że zostali powiadomieni o zarzutach wykorzystywania seksualnego w szkole w 2010 roku. Masse został oskarżony w zeszłym roku.

McIntosh powiedziała, że ​​mówienie o swoich doświadczeniach w szkole było jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie zrobiła, ale czuje, że w końcu została wysłuchana.

 

Pierwsze znane szkoły z internatami dla ludności tubylczej powstały w latach 20. XIX wieku. Ostatnim zamkniętym był Kivalliq Hall w Rankin Inlet w Nunavut w 1997 roku. W sumie uczyło się w nich około 150 000 dzieci z indian, Eskimosów i Métis.

Zatwierdzony przez sąd system odszkodowań powstał w wyniku kompleksowego pozwu zbiorowego z 2007 r., w którym uczestniczyły osoby, które przeżyły, rząd federalny i kościoły, które prowadziły szkoły. Umowa ugodowa Indian Residential Schools obejmowała wypłatę za wspólne doświadczenie dla wszystkich uczniów, którzy uczęszczali do szkół, pięcioletnią dotację dla Fundacji Uzdrawiania Aborygenów oraz proces niezależnej oceny (IAP) w celu rozstrzygania roszczeń od uczniów, którzy padli ofiarą przemocy w szkołach .

Zgodnie z IAP wnioskodawcy byli uprawnieni do maksymalnie 275 000 dol. każdy, w zależności od charakteru i poziomu doznanego nadużycia.

Ogółem otrzymano 38 276 wniosków, przy czym najwięcej wnioskodawców z Saskatchewan. Arbitrzy przyznali odszkodowanie w wysokości 2,14 miliarda dolarów 23 431 wnioskodawcom, podczas gdy kolejnych 4415 wnioskodawców otrzymało odszkodowanie bezpośrednio od rządu federalnego.

Ogólnie rzecz biorąc, rząd wypłacił 3,23 miliarda dolarów odszkodowania i innych kosztów. Sam proces kosztował kolejne 411 milionów dolarów.