Obecnie w Kanadzie nie ma poleceń wycofania truskawek, ale Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności (CFIA) poinformowała, że ​​jest w bliskim kontakcie z władzami amerykańskimi po wiadomościach, że popularny owoc jest powiązana z wybuchem zapalenia wątroby typu A w Stanach Zjednoczonych.

Wycofanie truskawek z rynku w Stanach Zjednoczonych, zaktualizowane 11 kwietnia dotyczy określonych partii ekologicznych mrożonych całych truskawek marki Kirkland, sprzedawanych w czterofuntowych workach przez Costco w Los Angeles na Hawajach oraz w dwóch lokalizacjach centrów biznesowych Costco w San Diego.

11 kwietnia,  U.S. Food and Drug Administration podaje że FDA i amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) współpracują z partnerami stanowymi i lokalnymi w celu zbadania wybuchu infekcji wirusem zapalenia wątroby typu A po tym, jak po zjedzeniu truskawek siedem osób zachorowało, a dwie osoby zostały hospitalizowany

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zgodnie z aktualizacją truskawki pochodziły z niektórych gospodarstw w Baja California w Meksyku, a zidentyfikowany szczep wirusa zapalenia wątroby typu A jest genetycznie identyczny ze szczepem, który spowodował wybuch infekcji wirusem zapalenia wątroby typu A w 2022 r. w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych .

Niektóre inne sklepy w USA również sprowadzały truskawki pochodzące z tego regionu w Meksyku, ale nie są to marki zwykle sprzedawane w Kanadzie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba wątroby najczęściej przenoszona przez jedzenie lub wodę pitną zawierającą wirus

Objawy obejmują „gorączkę, ciemne zabarwienie moczu, utratę apetytu, zmęczenie , nudności i wymioty, skurcze żołądka lub bóle brzucha oraz żółtaczkę (zażółcenie skóry i oczu)

Objawy te, które zwykle trwają krócej niż dwa miesiące, mogą być łagodne i trwać zaledwie jeden lub dwa tygodnie lub ciężkie i utrzymywać się do dziewięciu miesięcy, dodając, że objawy zwykle pojawiają się 14 do 28 dni później, ale mogą wystąpić nawet do 50 dni później.