Rząd Trudeau jest gotów dostarczyć Amerykanom Mifepristone, pigułkę aborcyjną, jeśli Stany Zjednoczone zakażą jej na mocy decyzji Sądu Najwyższego spodziewanej w piątek wieczorem.

„Musimy zachować czujność, jeśli chodzi o ochronę naszych praw reprodukcyjnych” – stwierdziła w wywiadzie dla CTV News minister ds. rodziny, dzieci i rozwoju społecznego Karina Gould. „Z pewnością będziemy starać się, aby zapewnić to amerykańskim kobietom, gdyby tak się stało w Stanach Zjednoczonych”.

„Pozostajemy bardzo zaangażowani w zapewnienie wsparcia amerykańskim kobietom, jeśli będą potrzebowały tego dostępu tutaj”.

Na początku tego miesiąca amerykański sędzia okręgowy Matthew J. Kacsmaryk wydał decyzję unieważniającą zatwierdzenie pigułki aborcyjnej przez Food and Drug Administration (FDA), co może spowodować wycofanie leku z półek sklepowych we wszystkich stanach USA.

Kacsmaryk stwierdził, że jego decyzja o odrzuceniu zatwierdzenia leku przez FDA wynika z braku przeglądu psychologicznych konsekwencji leku dla użytkownika.

Po orzeczeniu Kacsmaryka z 7 kwietnia pigułka pozostaje dostępna, ale z ograniczeniami. Nie można jej wysłać pocztą, a osoby, którzy jej szukają, muszą odbyć trzy osobiste wizyty u lekarza.

Mifepristone, który jest odpowiednikiem Mifegymiso zatwierdzonego przez Health Canada, jest powiązany z dziesiątkami zgonów, w tym 28 kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Za True North / Andrzej Kozak