Francuski zakaz krajowych lotów krótkodystansowych został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Francja dostała zielone światło na wprowadzenie zakazu lotów krajowych na krótkich dystansach.

Komisja Europejska zatwierdziła ruch, który zniesie loty między miastami, które mają połączenie kolejowe trwające mniej niż 2,5 godziny, w przypadku Francji jest to szybka kolej TGV. W przypadku kraju takiego jak Polska, oznaczałoby to eliminację lotów z Krakowa do Warszawy…

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Decyzja została ogłoszona w piątek. Zmiany są częścią krajowego prawa klimatycznego z 2021 r. i zostały po raz pierwszy zaproponowane przez francuską Konwencję Obywatelską w sprawie klimatu – zgromadzenie obywatelskie, którego zadaniem jest znalezienie sposobów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w kraju.

Francja zakazuje również prywatnych odrzutowców na krótkich trasach, starając się uczynić transport bardziej ekologicznym i sprawiedliwym dla ludności.

Minister transportu Clément Beaune powiedział, że kraj nie może dłużej tolerować superbogaczy korzystających z prywatnych samolotów, podczas gdy społeczeństwo dokonuje cięć, aby poradzić sobie z kryzysem energetycznym i zmianami klimatycznymi.

Początkowo zakaz obejmie tylko trzy trasy między Paryżem Orly a Nantes, Lyonem i Bordeaux, gdzie istnieje prawdziwa alternatywa kolejowa.

Jeśli usługi kolejowe poprawią się, może zostać dodanych więcej tras, w tym między Paryżem Charles de Gaulle a Lyonem i Rennes, a także przejazdy między Lyonem a Marsylią. Obecnie nie spełniają kryteriów zakazu, ponieważ pociągi na lotniska w Paryżu i Lyonie nie pozwalają pasażerom przybyć wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Inne – takie jak trasy z Paryża Charles de Gaulle do Bordeaux i Nantes – nie zostały uwzględnione, ponieważ czas podróży przekracza limit 2,5 godziny.

Loty z przesiadką również będą musiały przestrzegać tych nowych zasad.