Minister obrony mówi, że Kanada jest zainteresowana dzieleniem się bardziej zaawansowaną technologią obronną ze swoimi sojusznikami, ponieważ trójstronna umowa wojskowa między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi zaczyna się rozszerzać. Anita Anand nie powiedziała jednak wprost, czy Kanada składa formalną ofertę przystąpienia do porozumienia znanego jako AUKUS. Umowa została ogłoszona około 18 miesięcy temu jako pakt bezpieczeństwa, zgodnie z którym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pomogą Australii zbudować flotę okrętów podwodnych o napędzie atomowym w odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące Chin.

Australia planuje gruntowną przebudowę systemu obronnego w miarę wzrostu potęgi Chin.
Premier Justin Trudeau powiedział, że Kanada nie jest zainteresowana atomowymi okrętami podwodnymi i odrzucił obawy krytyków, którzy twierdzą, że wykluczenie Kanady z umowy jest dowodem na to, że inne kraje nie wierzą, że poważnie traktuje zagrożenie ze strony Chin.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Anand poinformowała, że Kanada jest zainteresowana współpracą z tymi sojusznikami w zakresie obliczeń kwantowych, sztucznej inteligencji i innych technologii, mimo że  nie jest członkiem  AUKUS.