Regulamin Ottawa-Carleton District School Board zabrania policjantom odwiedzającym szkoły noszenia mundurów. Problem pojawił się, gdy Stittsville Public School zaprosiła policjantkę, będącą matką ucznia tej szkoły, by przyszła na lekcję do klasy 1 i opowiedziała dzieciom o swojej pracy i zaangażowaniu w pomoc lokalnej społeczności. Przewodniczący Ottawa Police Association, Matthew Cox, zauważa jednak, że szkoła nie pozwoliła policjantce na przyjście w mundurze i przyjechanie policyjnym samochodem.

„Czy ktoś mógłby wyjaśnić, dlaczego?”, napisał Cox w liście otwartym do kuratorium. „Tego rodzaju możliwości edukowania nowych pokoleń dzieci i młodzieży są znakomita okazją do pokazywania pozytywnych interakcji z policją”.

Cox wspomniał, że uczestniczył w pogadankach dla przedszkolaków i zawsze nosił mundur. „Zapewniam, że wszystkie dzieci były zachwycone, gdy widziały policjanta w mundurze i mogły posiedzieć w radiowozie”. Dodał, że szkoły powinny edukować społeczeństwo, a nie tworzyć w nim podziały.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Głos zabrał tez premier Doug Ford. Na twitterze wezwał kuratorium, by „natychmiast zmieniło regulamin i okazało naszym bohaterom z pierwszej linii szacunek, na który zasługują. To niepokojący trend, który należy przerwać. Policjanci są osobami, które wzywamy, gdy potrzebujemy pomocy. Zasługują na lepsze traktowanie”, napisał Ford.

W podobnym tonie wypowiadał się minister edukacji Stephen Lecce. Stwierdził, że to nieakceptowalne, by kuratorium zabraniało policjantom opowiadać o ich pracy. „To właśnie mężczyźni i kobiety w mundurach stoją na straży bezpieczeństwa naszych rodzin i społeczności w czasie, gdy szerzy się przestępczość i przemoc”. Podejście kuratorium nazwał niebezpieczną ideologią.

Ottawa-Carleton District School Board oświadczyło, że policjantka została poproszona o przyjście bez munduru i przyjechanie innym samochodem niż policyjny radiowóz ze względu na politykę rady kuratorium dotyczącą zaangażowania policji w funkcjonowanie szkół. Kuratorium opublikowało list dyrektor ds. edukacji Michele Giroux do Coxa, w którym Giroux zaproponowała spotkanie z Ottawa Police Association, by przedyskutować działania policji w szkołach i lepiej zrozumieć punkt widzenia policjantów. Jednocześnie zauważyła, że kuratorium powinno lepiej informować o swoich praktykach i zasadach.

W czerwcu 2021 roku kuratorium zdecydowało o zakończeniu programu School Resource Officer, w ramach którego policjanci byli obecni w szkołach. Giroux podkreśla, że teraz zdania co do przychodzenia do szkół policjantów w mundurach mogą być podzielone. Decyzja rady kuratorium na razie pozostaje w mocy. Prowadzone będą dalsze oceny i konsultacje.