Canadian Health Food Association podaje, że jedna piąta marek produktów naturalnych dostępnych obecnie w Kanadzie może zniknąć z półek w związku z proponowanymi regulacjami suplementów żywieniowych, takich jak witaminy, probiotyki czy produkty ziołowe. Producenci rozważają wycofanie się z kanadyjskiego rynku, jeśli rząd zrealizuje swoje plany. Klientów czekają podwyżki i ograniczenie wyboru produktów w sklepach.

Według danych Health Canada 71 proc. Kanadyjczyków używa leczniczych produktów naturalnych. Canadian Health Food Association przez co najmniej ostatnie dwie dekady współpracowało z Agencją Zdrowia, by stworzyć gwarancje bezpieczeństwa produktów pochodzenia naturalnego i zapewnić klientom bezpieczeństwo korzystania z suplementów. Wszystkie witaminy i suplementy sprzedawane w Kanadzie są oznaczone kodem NPN (Natural Product Numbers). Ottawa stwierdziła jednak, że jest to niewystarczające.

Nowa ustawa C-47 zakłada, że rząd federalny będzie miał uprawnienia, by żądać zmiany etykiet lub opakowań, nakazywać wycofanie lub zaprzestanie sprzedaży, albo wymagać dodatkowych badań, studiów i oceny produktów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W odpowiedzi na ustawę w mediach społecznościowych pojawił się ruch “Save Our Supplements” wspierany przez naturopatów, kanadyjskie health food stores i osoby zajmujące się zdrowym stylem życia.