AK: Jak obiecaliśmy poprzednio-dziś chciałem porozmawiać z Panią Doktor na temat uzupełnień stałych.

Dr. Bea: do uzupełnień stałych zaliczamy: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, licówki, korony, mosty oraz uzupełnienia stałe oparte na implantach. Na wszczepach śródkostnych mogą być osadzone zarówno korony, mosty jak i protezy.

AK: W jakich sytuacjach używa się wkładów koronowo-korzeniowych?

Dr. Bea: W przypadku zębów leczonych kanałowo, szczególnie, gdy proces próchniczy zniszczył dużą część korony zęba.

        Ta część korzeniowa wkładu zajmuje wyleczoną podczas leczenia kanałowego i pozbawioną naczyń, nerwów i chorej miazgi przestrzeń w środku korzenia. Część koronowa wypełnia miejsce gdzie wcześniej była zębina. Poprzez zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego umożliwiamy odbudowę zniszczonego zęba, ponieważ na wkład koronowo- korzeniowy zakładamy koronę protetyczną.

Stosujemy dwa rodzaje wkładów: produkowane przez producentów lub indywidualne. Pierwsze są to wkłady glasjonomerowe, mające odpowiednie standardowe rozmiary. Dobierając taki wkład, dentysta bierze pod uwagę ile pozostało w zębie części koronowej. Ogranicza to możliwość ich zastosowania. W naszym gabinecie stosujemy wkłady z włókna szklanego firmy Synca .

W przypadku gdy zniszczenie korony zęba jest szczególnie rozległe, stosuje się wkłady indywidualnie zrobione dla danego pacjenta. Lekarz dentysta pobiera wycisk zęba odzwierciedlający kanał, który następnie zostanie odlany ze stopu metali przez technika. Technik protetyczny rzeźbi część koronową wkładu, tak że łatwo jest po jego zacementowaniu opracować ząb pod koronę. Wykonanie tego tak zwanego „post and core” wymaga przynajmniej dwu wizyt.

AK: Pacjent ma założony taki wkład i co dzieje się dalej?

Dr. Bea: Opracowuje się taki ząb pod koronę, uwzględniając budowę anatomiczną i funkcję zęba, pobiera się wyciski i oddaje do laboratorium, aby wykonać koronę lub most, jeśli ząb był częścią planu uzupełnienia brakującego zęba lub zębów.

        Korony są również zakładane na wszczepy śródkostne czyli implanty w celu odbudowy części koronowej, czyli tak jakby uwieńczone pracę.

AK: A co dzieje się, gdy pacjent ma ząb po leczeniu kanałowym, ale zostało dużo nieuszkodzonej własnej korony zęba?

Dr. Bea: Musimy pamiętać, że leczenie zawsze powinno być bardzo konserwatywne, więc jeśli istnieje możliwość, aby nie ciąć zęba pod koronę, a każdy ząb po leczeniu kanałowym jest kruchy i musi być czymś wzmocniony, to dobrze pomyśleć o wkładzie koronowym typu inlay,onlay czy overlay. Są one wykorzystywane do odbudowy właśnie takich ubytku korony zęba. Najczęściej dotyczy to zębów trzonowych i przedtrzonowych, ze względu na większą powierzchnię styczną w zyciu, ktora pracuje. Nacisk na pojedynczy ząb jest 70 kg siły, więc to tak jakby dorosły człowiek stał na takim zębie podczas jedzenia.

        Wkłady koronowe mogą być wykonane z kompozytów, cyrkonii, porcelany, albo stopów metali.

        Wkłady koronowe mogą również być wykonane z połączenia kilku materiałów, jak złoto i porcelana.

        Jeśli pacjent ma jakąś parafunkcję, zgrzyta lub zaciska zęby, stosuje się odpowiednio silne materiały. Porcelana jest najbardziej estetyczna, ale metal czasem jest silniejszy i podczas normalnego funkcjonowania mniej ściera zęby przeciwstawne.

        Wkłady są wykonane kilkuetapowo. Oszlifowuje się ząb, pobiera wycisk i laboratorium wykonuje wkład na przykład z cyrkonii. Wkłady te są bardzo szczelne, mocne i estetyczne.

AK: Pani Doktor – czasami komuś pachnie brzydko z ust, pomimo że wszystkie zęby ma wyleczone, ma wstawione nowe porcelanowe mostki…

Dr. Bea: Panie Andrzeju; oczywiście każdy powinien bardzo dbać o higienę i pomimo, że zęby pokryte są porcelaną to one dalej się brudzą. Bardzo ważne jest też odpowiednie planowanie samego mostu. Moi pacjenci nie mają tego przykrego zapachu, ponieważ zawsze polecam laboratorium wykonać tak zwany bullet shape tego brakującego zęba. Jeśli robi się tak zwane siodełko od strony śluzówki, to pacjent nigdy nie będzie mógł tak naprawdę tam doczyścić i stąd ten przykry zapach. Natomiast taki jajowaty, obły kształt pozwala pacjentom na prawidłową higienę. Mogą cieszyć się świeżym oddechem i pięknym uśmiechem oraz dobrą funkcją uzupełnienia protetycznego.

AK: Przejdźmy teraz do stających się coraz popularniejszymi implantów czyli wszczepów śródkostnych.

Dr. Bea: Rozwój implantologii stworzył znakomitą alternatywę dla tradycyjnego leczenia protetycznego. W naszej klinice ABM Dental oferujemy możliwość uzupełnienia brakujących zębów przy pomocy właśnie implantów śródkostnych. Są one wyjątkowo wytrzymałe , mają dobrą funkcje i trudno odróżnić je od naturalnych zębów. Poprzez uzupełnienie brakujących zębów implantami osiąga się poprawę estetyki uśmiechu oraz co jest bardzo ważne poprawę funkcji żucia. Prawidłowe przyswajanie pokarmów, które są dobrze przeżute ma ogromny wpływ na zdrowie ogólne pacjenta. Implanty stosujemy w sytuacji, gdy mamy do czynienia z brakiem pojedynczego zęba, jak również z brakami większej ilości zębów. Czasami braki zębów są długotrwałe toteż w takim wypadku wspomagamy się różnymi technikami pomocniczymi w zakresie bio regeneracji i odbudowy twardych tkanek kostnych stosując tzw. Bone graft. Dodanie kości pozwala na stabilne osadzenie wszczepu śródkostnego i jego dobre zrośnięcie się z kością.

Zapraszam na trzeci odcinek, w którym przybliżymy temat implantów bardziej dokładnie.

        Oczywiście zapraszamy Państwa na konsultację protetyczną!

Dr. Beata Sowinska

ABM Dental Office

4240 Wilcox Rd.

Mississauga L4Z 1C2

905 272 9966