Ja mam jedno pytanie.

Urodziłem się w Polsce  dlaczego ja mam teraz udowodnić władzom polskim,  że urodziłem  sie w Polsce, to jest cyrk  mam metrykę urodzenia,  co za idiota wymyślił, aby ten proces po to tylko, aby Polacy nie przyjeżdżali do Polski. Ile milionów Polaków mieszka za granicą,  którzy wyjechali z Polski, a Polacy w sejmie wymyślają głupoty i bzdury aby zniechęcić i nie przyjeżdżać do Polski.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Proszę o interwencję w tej sprawie.

        Pozdrawiam serdecznie  Błażej from Cape Town South Africa

Od redakcji: Interwencji podjął się p. Marek Jakubiak, poinformował premiera Morawieckiego, który ponoć o tym nie wiedział,a przepis został wprowadzony w 2012 roku za rządów PO i PSL.

•••

        Choć wielu jest zatroskanych sytuacją w Polsce i wokół Polski – tekst p. Kulasa jest „odlotowy” i może być używany do postponowania dorobku i pozycji Gońca .

PJK nowodworski

Od redakcji: Bardzo dziękujemy za opinię i dobre mniemanie o pozycji i dorobku Gońca.

•••

        Obejrzałem przed chwilą Twoją rozmowę w Gońcu z tą parą emerytowanych Polaków chcących wrócić do Polski. Nie wszystko jest prawdą z tego co tu usłyszałem. Moja żona miała również  ogromne problemy z uzyskaniem polskiego paszportu, a stary jej gdzieś się zapodział. Zresztą mój rownież.

        Więc tak: miałem polski stary, zielony dowód osobisty i będąc miesiąc w Polsce wymieniłem go na plastik. Czekałem wprawdzie w Rzeszowie ok. 4 tygodnie na odebranie go. ale w końcu odebrałem. W ubiegłym roku ponownie poleciałem z żoną na miesiąc do Polski i zamieniłem go na najnowszy model plastikowego polskiego dowodu osobistego, dzięki któremu bez wypisywania żadnych podań w Konsulacie Polskim na Lakeshore tylko go przedstawiłem, a po 6 tygodniach zadzwoniono do mnie bym odebrał paszport ważny przez następne 10 lat.

        Z żoną był duży problem, bo rzeczywiście gdy byliśmy w ubiegłym roku z wizytą w Rzeszowie musiała zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego i wraz z pomocą urzędniczki wypełnić ten 1 stronicowy formularz. Żona też przecież nie zna dokładnej historii swoich dziadków, a rodzice jej już też nie żyją. Kłamstwem jest, że to składający podanie o potwierdzenie obywatelstwa polskiego  SAM MUSI udowodnić, że się go nie zrzekł w Kanadzie. O taką informację występuje Wojewoda danego województwa na podstawie tego złożonego w Urzędzie formularza – występuje do Konsulatu RP w Toronto. Konsulat ma obowiązek na podstawie posiadanych informacji potwierdzić lub zaprzeczyć czy nastąpiło zrzeczenie czy też nie. Następnie Konsulat wysyła do Wojewody odpowiednią zgodną z prawdą informacją i na jej bazie wysyła odpowiednią decyzję. Jedyny problem, jaki miała żona to bylo znalezienie kogoś  w rodzinie, który zgodził się, by ta decyzja została do niego wysłana, a następnie zapłaciliśmy Fedex by doręczono nam tę decyzję na nasz torontoński adres, Poczcie nie ufamy. Po otrzymaniu tej decyzji żona bez problemu otrzymała polski paszport poprzez Konsulat RP na Lakeshore. Jestem w stanie w każdej chwili podesłać Ci skan jak wygląda taka decyzja wojewody. Oryginal Konsulat zatrzymał.

        Teraz jestesmy z żoną na etapie uznania naszego pełnoletniego syna za Obywatela  Polski, mimo że urodził się w Toronto. Tu są dopiero jaja.

        Wszystkie dokumenty złożyliśmy (a tego trochę było) i mamy czekać rok na decyzje Prezydenta RP.  Napisz kiedyś Andrzeju coś na temat tego bunkra, w którym przyjmuje się interesantów w Konsulacie RP na Lakeshore.Mój syn, Kuba który musiał stawiać się osobiście w Konsulacie mówi, że strach iść przez ten korytarz, jak w Warszawie na Al. Szucha, a sam piwniczny bunkier wygląda jak zapomniane dziecko zdechłej polskiej komuny… To by było na tyle. Dużo zdrowia i powodzenia.

Jacek Kocan

•••

        To jest po prostu wstyd pisać kto i jak rządzi w konsulatach polskich w USA! Oto prosty przyklad…. mamy obywatelstwo USA od wielu lat, dzieci dorosłe, skończyły szkołę. Więc zaplanowałem sobie wyjazd do OJCZYZNY z najmłodszą córką na wakacje. Ona nie miała polskiego paszportu, gdyż stracił ważność, a miała paszport USA! W trakcie rozmowy telefonicznej z konsulatem w New Yorku spytano, gdzie córka pracuje, odpowiedziałem, że jest w armii USA. Chwila ciszy i decyzja. W momencie przekroczenia granicy polskiej ona zostanie aresztowana za zdradą państwa służąc w obcej armii! Wyjechała z kraju mając prawie 6 lat! … Po tym fakcie powiedziała wprost, że jeśli ona zdradza i jest zdrajcą, to już nigdy tam nie pojedzie! Ale z kolei polscy esbecy, którzy mieszkają np. w New Britain latają sobie z całymi rodzinami i wnukami do Polski! Więc oni są prawdziwymi obywatelami Polski?

Michal Strogoff

•••

        Pozdrawiam Pana Redaktora Kumora. Czytam i oglądam od wielu lat. Mieszkałem w Toronto, Mississauga i Hamilton. Jeśli chodzi o dokumenty rozwodowe tych Państwa, Wisz to muszą przetłumaczyę na polski przez tłumacza przysiegłego, następnie potwierdzić w kanadyjskim biurze, że ten przysięgły ma uprawnienia w Ontario po czym podbić w Konsulacie Polskim prostokątną pieczątką tzw. apostile. Tylko wtedy te dokumenty będą uznane w Polsce. Kanada nie podpisała Konwencji Haskiej dlatego jest taka procedura. Dopiero wtedy taki dokument może pan zarejestrować we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce. Powodzenia.

(…)