W następstwie “analizy”, w której stwierdzono, że decyzja kanadyjskiej Służby Więziennej o przeniesieniu seryjnego mordercy i gwałciciela Paula Bernardo do więzienia o średnim rygorze była „rozsądna”, przywódca konserwatystów Pierre Poilievre stwierdził, że jest to efekt wprowadzonej przez liberałów ustawy  C-83  zobowiązał się do przetrzymywania masowych morderców w więzieniu „aż do śmierci”.

„Zobowiązuję się dzisiaj, że kiedy zostanę premierem, przedłożymy ustawę, która zatrzyma wszystkich masowych morderców, takich jak Paul Bernardo, w więzieniach o zaostrzonym rygorze, gdzie nie będą mogli wyrządzić więcej krzywdy i gdzie nie będą mieli swobody krzywdzenia innych ludzi” – powiedział Poilievre podczas konferencji prasowej 20 lipca.

„Paul Bernardo powinien  opuścić więzienie w trumnie. Nigdy nie powinien być przeniesiony z więzienia o  rygorze. Przyzwolenie na to jest niesprawiedliwością wobec ofiar i ich rodzin”.

Komentarz lidera konserwatystów pojawił się po przeglądzie decyzji o przeniesieniu  Bernardo do więzienia o średnim rygorze, w którym stwierdzono, że decyzja Służby Więziennej Kanady była uzasadniona.

Bernardo odsiaduje dożywocie bez szans na zwolnienie warunkowe po porwaniu, torturowaniu i zamordowaniu Kristen French i Leslie Mahaffy, a także za napaść na tle seksualnym i zabójstwo swojej 15-letniej szwagierki Tammy Homolki w latach 90.

Paul Bernardo, który odsiadywał wyrok przez ostatnie 25 lat, został po cichu przeniesiony 29 maja z więzienia o zaostrzonym rygorze do zakładu o średnim rygorze. Przeniesienie oznacza, że ​​może spędzać mniej czasu w swojej celi i spotykać się z innymi osadzonymi.

Pan Poilievre obwiniał za decyzję o przeniesieniu   ustawę C-83, która zniosła segregację administracyjną i dyscyplinarną we wszystkich instytucjach federalnych, zwiększyła usługi w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcie dla ludności tubylczej oraz wzmocniła niezależny nadzór nad kanadyjskim systemem więziennictwa.

Poilievre uważa, że przeniesienie  Bernardo nie było winą Correctional Services Canada, która to instytucja po prostu „wdrożyła prawo uchwalone przez Trudeau”.