Były dyrektor szkoły z Toronto District School Board (TDSB), Richard Bilkszto, popełnił samobójstwo. Miał 60 lat. Dwa lata temu uczestniczył w szkoleniu z zakresu różnorodności i równości, podczas którego został oskarżony o wspieranie białej supremacji, a następnie doświadczył nękania w środowisku pracy.

Bilkszto pracował w TDSB przez 24 lata. Ostatnio przeszedł na emeryturę, ale w dalszym ciągu był pracownikiem kontraktowym kuratorium. Cieszył się nieskazitelną reputacją aż do wiosny 2021 roku, kiedy to wziął udział w sesjach szkoleniowych zorganizowanych przez kuratorium poświęconych zagadnieniom Diversity, Equity and Inclusion (DEI). Przeżycia związane z kursem spowodowały u niego silny stres psychiczny. Prawnik zmarłego powiedziała, że przeżycia związane ze szkoleniami spowodowały u Bilkszto silny stres psychiczny. Potem starał się podejmować działania promujące „prawdziwie równe, ludzkie traktowanie”. Wiosną tego roku Bilkszto złożył pozew cywilny przeciwko TDSB, a ostatnio krytykował system losowania używany przez kuratorium podczas kwalifikowania uczniów na różne programy specjalistyczne prowadzone w szkołach. Uważał, że takie podejście jest bezsensowne, bo nie bierze pod uwagę w ogóle kwestii naukowych. Martwiły go szczególnie kwestie poczucia sprawiedliwości i poszanowania uczniów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W dokumentach złożonych w Sądzie Najwyższym Ontario można przeczytać, że Bilkszto uczestniczył w szkoleniu DEI dla pracowników TDSB, które było prowadzone przez Kike Ojo-Thompson, dyrektor KOJO Institute. Zdaniem Bilkszto szkolenie było szczególnie nieprzyjazne. Podczas sesji Ojo-Thompson przedstawiała argumenty m.in. za tym, że Kanada jest bardziej rasistowska od Stanów Zjednoczonych, że jest „bastionem białej supremacji i kolonializmu” oraz że patriarchat i kapitalizm zabijają ludzi.

Bilszto odpowiedział, że twierdzenie jakoby Kanada w kwestii rasizmu była tak zła jak Stany Zjednoczone jest krzywdzące dla uczniów. Przypomniał, że w Kanadzie system opieki zdrowotnej jest publiczny, a finansowanie systemu edukacji bardziej sprzyja równośći.

Ojo-Thompson odparła na to, że „jesteśmy tu po to, by rozmawiać o rasizmie skierowanym przeciwko ciemnoskórym, a Pan w swojej „białości” uważa, że może mi mówić, co tak naprawdę dzieje się z osobami ciemnoskórymi?”. Dalej w czasie sesji odnosiła się do wypowiedzi Bilkszto jako przykładów oporu, który utrzymuje białą supremację. Dodała, że jego odnoszenie się do „faktów” jest próbą poprowadzenia rozmowy w taki sposób, żeby ją zdyskredytować. Ojo-Thompson zachęcała uczestników szkolenia do przeciwstawiania się objawom białej supremacji.

Po szkoleniu Bilkszto poszedł na zwolnienie lekarskie z powodu nękania w miejscu pracy. Toronto School Administrators’ Association chciało wszcząć dochodzenie, które jednak nie doszło do skutku. Workplace Safety and Insurance Board (WSIB) wypłacił Bilkszto odszkodowanie za utracone zarobki w okresie od maja do lipca 2021 roku z powodu chronicznego stresu. Potem WSIB stwierdził, że zachowanie Ojo-Thompson „było obelżywe i rażące, a także kwalifikuje się jako nękanie i zastraszanie w miejscu pracy”. TDSB stanęło po stronie Bilkszto i stwierdziło, że firma KOJO złamała zasady kodeksu postępowania. Mimo tego gdy po sześciu tygodniach Bilkszto wrócił do pracy, nie zajmował już dotychczasowego stanowisko. Domagał się odszkodowania w wysokości 785 000 dol.