Transport Canada nakazał kanadyjskim liniom lotniczym wykonującym loty Boeingami 737 MAX ograniczenie używania systemów przeciwoblodzeniowych silników ze względów bezpieczeństwa. Działanie systemów przeciwoblodzeniowych może mieć katastrofalne skutki dla gondoli silnika, czytamy w dyrektywie Transport Canada, która została wydana po podobnej dyrektywie Federal Aviation Administration (FAA). Badania w locie wykazały, że używanie systemu odladzającego w suchym powietrzu przez dłużej niż pięć minut w określonych okolicznościach może powodować przegrzanie i poważne uszkodzenie osłony wlotu silnika. Uszkodzenie może prowadzić do poluzowania osłony, co z kolei może prowadzić do uszkodzeń kadłuba i okien, a następnie do dekompresji. FAA dodaje, że na razie nie odnotowano takich uszkodzeń w samolotach używanych do przewozu pasażerów.

Boeing 737 MAX jest wyposażony w silniki LEAP 1B wyprodukowane przez CFM International, spółkę GE Aviation i Safran Aircraft Engines.

Dyrektywa została opublikowana 10 sierpnia. Wchodzi w życie 25 sierpnia. Wprowadzono ją w trybie natychmiastowego przyjęcia, bez wcześniejszej noty i fazy konsultacji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kanadyjscy przewoźnicy wykonują loty 108 Boeingami 737 MAX. Air Canada ma ich w swojej flocie 40 i dwa leasinguje do Air Transat. Flair Airlines ma 18 maszyn tego typu. Boeingi 737 MAX znajdują się też we flotach linii WestJet i Swoop.

Air Canada, WestJet i Flair Airlines oświadczyły, że dyrektywa nie ma wpływu na pasażerów.