Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że dostarczając broń Ukrainie „USA i ich sojusznicy z NATO ryzykują bezpośrednią konfrontacją mocarstw nuklearnych”. Wypowiedź relacjonuje Reuters opisując rozmowę jakiej Ławrow udzielił magazynowi „The International Affairs”.

Rozmowa z Siergiejem Ławrowem została opublikowana w sobotę na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pierwotnie wywiad został udzielony magazynowi „The International Affairs”. Jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina oświadczył w nim, że „posiadanie broni nuklearnej jest jedyną możliwą odpowiedzią na zewnętrzne zagrożenia bezpieczeństwa naszego kraju”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Uważamy, że takiemu rozwojowi sytuacji należy zapobiegać. Dlatego właśnie musimy przypominać o wysokim ryzyku militarnym i politycznym oraz wysyłać naszym oponentom wstrzemięźliwe sygnały” – relacjonuje rozmowę Ławrowa serwis Reuters.

Agencja przypomina, że prezydent USA Joe Biden ocenił niedawno, że groźba użycia przez Rosję taktycznej broni nuklearnej w związku z konfliktem z Ukrainą „jest realna”. Natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w tym tygodniu, że Sojusz nie wykrył żadnych zmian w rosyjskich siłach nuklearnych.

Rosyjski atak na Ukrainę nastąpił 24 lutego 2022 roku.Źródło: PAP