Humber College w Toronto zachęca swoich pracowników rasy kaukaskiej do przyłączenia się do grupy „różnorodności, równości i włączenia” (DEI), której celem jest by pomóc im w „oduczeniu się” i „rozmontowaniu” ich „białości”.

Założona w 2021 roku grupa „Unlearning Circle” stara się także pomagać pracownikom w „budowaniu praktyki antyrasistowskiej”. Jest otwarta dla każdego pracownika, który „identyfikuje się” jako osoba biała i/lub jako osoba „posiadająca przywilej białej skóry”.

Zrzuty ekranu ze szczegółami grupy zostały przesłane do X (dawniej Twittera) przez dziennikarza Quilette, Jonathana Kay’a.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Uczelnia odnotowuje, że „na początku grudnia 2021 r. Humber utworzył grupę dla pracowników, którzy identyfikują się jako biali i/lub mający przywilej białej skóry, aby zbadać, w jaki sposób zostali uwarunkowani swoją bielą i jak odbija się ona na ich myślach, uczuciach i doświadczeń, jak i w ramach swoich instytucji (rodziny, pracy, edukacji, religii itp.).”

Osoby dołączające do „Kręgu Unlearningu” proszone są o uznanie, że „żyjemy w kulturze białej supremistyki, która wpływa na nas wszystkich”, że „nie możemy likwidować rasizmu w systemie, który wykorzystuje ludzi dla prywatnego zysku” oraz że „eliminowanie rasizmu, seksizm, heteroseksizmu i oduczanie się opresyjnych postaw zajmie całe życie”.

W opisie grupy zauważono również, że „praktyka mówienia o rasizmie i rozumienia jego działania jest praktyką, która będzie reprodukować rasizm i faktycznie go reprodukuje; w każdej chwili znajdujemy się w napięciu tej rzeczywistości i nieustannie uczymy się, jak polegać na naszej miłości i szacunku dla siebie nawzajem (obecnym lub pożądanym), naszej odporności, naszej pokorze i naszym poczuciu humoru”.

Podobnie jak inne kanadyjskie instytucje policealne, Humber College przyjął praktyki oparte na rasie.

Na swojej stronie internetowej Humber twierdzi , że jest „liderem w zapewnianiu środowiska do nauki, pracy i życia, które uznaje i ceni równość, różnorodność i włączenie we wszystkich swoich programach i usługach”.

Inne inicjatywy DEI z Humber College obejmowały oddzielne zajęcia orientacyjne dla czarnych studentów.

za True North