We wtorek w Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej odsłonięto nowy loonie z wizerunkiem Jego Królewskiej Mości Króla Karola III, który wstąpił na tron ​​po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II.

Kanadyjczycy mogą spodziewać się, że niewielka liczba monet trafi do obiegu na początku grudnia.

Nowy projekt został wybrany spośród ponad 350 zgłoszeń od artystów i rytowników z całego kraju, których Mennica zaprosiła do udziału w konkursie.

Według Mennicy prace nad banknotem 20-dolarowym również są w fazie opracowywania, ale może minąć wiele lat, zanim zostanie zaprezentowany.

„Na tym etapie jest zdecydowanie za wcześnie, aby określić dokładniej, kiedy projekt banknotu zostanie ujawniony i kiedy banknot zacznie krążyć w obiegu” – powiedziała CBC News rzeczniczka Bank of Canada Rebecca Spence.

Nowe monety z wizerunkiem króla Karola III będą stopniowo zastępować monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II, która jako głowa państwa Kanady rządziła przez 69 lat. Mennica wyjaśniła jednak, że wszystkie monety znajdujące się obecnie w obiegu pozostają prawnym środkiem płatniczym, niezależnie od zmiany monarchii.