Jak wynika z dokumentu sądowego opublikowanego w środę , Sąd Najwyższy stanu Michigan odrzucił próbę usunięcia byłego prezydenta Donalda Trumpa z list wyborczych w 2024 r. w oparciu o tekst czternastej poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych .

Orzeczenie wydane w stanie Michigan wyraźnie kontrastuje z decyzją wydaną w zeszłym tygodniu przez Sąd Najwyższy Kolorado, która dyskwalifikowała byłego prezydenta z pełnienia funkcji prezydenta i usunęła go z prawyborów w Kolorado, przy czym większość sędziów 4–3 stwierdziła, że Trump ​​jest  powiązany z “próbą obalenia republiki  6 stycznia 2021 r.” Niektórzy analitycy sugerują jednak, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważni to orzeczenie, ponieważ w żadnej jurysdykcji nie postawiono mu zarzutów ani o bunt, ani o powstanie.

Zgodnie z krótkim postanowieniem sąd stanu Michigan odrzucił apelację   ze względów proceduralnych i nie odpowiedział na pytania, czy Prezydent Trump zaangażował się w „powstanie” lub czy zastosowanie ma art. 3 14. poprawki do Konstytucji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Postanowienie Sądu Najwyższego stanu Michigan nie zostało podpisane i nie podano informacji o liczbie głosów. Było tylko jedno zdanie odrębne: nominowana przez Demokratów sędzia Elizabeth Welch.

Jednak orzeczenie to, ze względu na harmonogram wyborów w 2024 r., pozwala prezydentowi Trumpowi pozostać na listach do głosowania w Michigan, kluczowym stanie, o który toczy się walka. Kilka ostatnich sondaży wykazało, że były prezydent prowadzi w Michigan przed prezydentem Joe Bidenem