W tym tygodniu zima nadejdzie do Kanady ze zdwojoną siłą – w niektórych obszarach kraju spadnie do 40 centymetrów śniegu, podczas gdy w innych  temperatura obniży się do -50 stopni C.

Environment Canada wydało komunikat ostrzegawczy dotyczący burz zimowych dla niektórych części Ontario i Quebecu, w którym przewidywane opady śniegu od 9 stycznia będą wynosić od 20 do 40 centymetrów.
„Rozległy niż w Teksasie” przyniesie „śnieg,  ulewne deszcze, porywiste wiatry, a nawet ryzyko wystąpienia marznącego deszczu” – podała Weather Network w dniach 9 i 10 stycznia . to „jeden z największych jak dotąd systemów niskiego ciśnienia te zimy”.
Environment Canada wydało przed burzą specjalne ostrzeżenia w Ontario i Quebecu.

W Montrealu i Gatineau można spodziewać się opadów śniegu od 10 do 20 cm oraz „dłuższego okresu marznącego deszczu” i ewentualnie grudek lodu przed świtem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Porywisty wiatr będzie także towarzyszył zimowej mieszance opadów w środkowej i wschodniej części prowincji, co może wiązać się z zagrożeniem przerwami w dostawie prądu” – podaje Weather Network.

W niektórych częściach południowego Ontario można spodziewać się zróżnicowanej pogody, może spaść do 15 cm śniegu, przechodzącego w marznący deszcz, a w nocy możliwy będzie deszcz, gdy temperatura wzrośnie powyżej punktu zamarzania – podaje Environment Canada.

Zamieć nadciąga także na wschodnie wybrzeże Kanady. W obszarach Cartwright i Black Tickle w Nowej Fundlandii i Labradorze można spodziewać się podmuchów wiatru osiągających prędkość od 80 do 90 km/h, przy widoczności bliskiej zeru w  zamieciach śnieżnych. W niektórych regionach może spaść od 5 do 10 cm śniegu.
Wydano także ostrzeżenie o falach sztormowych dla St. John’s i   okolic

Wydano pięć alertów dla Terytoriów Północno-Zachodnich. W kilku regionach  przewiduje się, że na 8 stycznia temperatura odczuwalna z wiatrem będzie bliska -50°C i będzie się utrzymywać aż do połowy tygodnia.

Oczekuje się, że zimne powietrze nawiedzi Cree Lake and Key Lake w Saskatchewan,  temperatura spadnie do -45°C wieczorem 8 stycznia, a dotkliwe mrozy utrzymają się przez cały tydzień.