Nowe badanie sugeruje, że w ubiegłym roku największy spadek cen domów w całym kraju odnotowano w Kitchener-Waterloo, a okolice Toronto nie pozostały daleko w tyle.

Zoocasa, firma z branży nieruchomości, opublikowała w poniedziałek analizę cen, w której porównała dane dotyczące cen referencyjnych Kanadyjskiego Stowarzyszenia Nieruchomości (CREA) dla 21 głównych rynków w Kanadzie, aby zobaczyć, gdzie ceny domów spadły najbardziej od czerwca  – kiedy osiągnęły najwyższy poziom w całym kraju   760 600 dolarów.

Na liście znalazło się wiele miast w południowym Ontario, w tym obszar Greater Toronto, region Niagara, Hamilton, Burlington, Londyn, Kitchener i Waterloo.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Najbardziej dramatyczny spadek w całym kraju – 8,9 procent – ​​od czerwca zaobserwowano w Kitchener-Waterloo, gdzie ceny spadły do ​​708 600 dolarów w listopadzie i o 0,6 procent w stosunku do ubiegłego roku.

W GTA ceny spadły od czerwca o 7,7 procent, a cena referencyjna spadła do 1 081 300 dolarów, co oznacza spadek o 0,1 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ceny referencyjne w London, St. Thomas, Hamilton i Burlington również spadły od czerwca o ponad siedem procent, a w Guelph o 6,6 procent. Tymczasem ceny w regionie Niagara spadły od czerwca o prawie pięć procent, osiągając 635 400 dolarów.

Wraz ze spadkiem popytu na rynkach w Ontario, ceny udało się ustabilizować na poziomie bliższym poziomom sprzed pandemii.

Siedem miast w całym Ontario odnotowało najbardziej znaczący procentowy spadek cen referencyjnych domów jednorodzinnych, przy czym w obszarze Kitchener-Waterloo odnotowano największy spadek cen – o 9,7% od czerwca 2023 r. do 802 900 dolarów.

Ceny domów tego samego typu w Hamilton i Burlington również spadły od czerwca o 8,5%, a listopadowy rynek wyniósł 864 200 dol..

Firma z branży nieruchomości zauważa, że ​​ceny mieszkań nie spadły znacząco ze względu na popyt na tańsze mieszkania, ponieważ kupujący zmagali się z wyższymi stopami procentowymi.

Jednakże nabywcy mieszkań w Ontario – szczególnie w GTA, Kitchener-Waterloo oraz Londynie i St. Thomas – odnotowali od czerwca ponad czteroprocentowy spadek cen referencyjnych. Cena mieszkań w Kitchener-Waterloo odnotowała w całej Kanadzie największy spadek od 2022 r., przy cenach referencyjnych o 5,2%.

Średnia cena domu dla wszystkich typów nieruchomości w GTA osiągnęła najwyższy poziom 1 334 062 dolarów w lutym 2022 r., przed pierwszą podwyżką stóp procentowych przez Bank of Canada.

Średnie ceny ostatecznie spadły do ​​najniższego poziomu 1 037 542 dolarów, ale wiosną odbiły w obliczu przejściowych spadków oprocentowania kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem.

W raporcie opublikowanym w zeszłym miesiącu RBC stwierdziło, że spodziewa się, że spowolnienie na rynku nieruchomości w Ontario utrzyma się w 2024 r.