David Menzies, dziennikarz Rebel News, został aresztowany w poniedziałek za rzekomą napaść na funkcjonariusza policji podczas próby zadawania minister finansów Chrystii Freeland pytań dotyczących decyzji rządu o wykreśleniu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) z listy  podmiotów terrorystycznych .

Na stronie internetowej zamieszczono wideo przedstawiające Menziesa, który na krótko zderza się z funkcjonariuszem policji w Richmond Hill w Ontario.  Na nagraniu wideo z poniedziałkowego spotkania widać funkcjonariusza wchodzącego w drogę Menziesowi. Następnie funkcjonariusz  chwyta Menziesa za klapy oskarża o napaść.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Jest pan aresztowany za napaść. Wcisnął się pan na mnie, proszę pana” – powiedział niezidentyfikowany funkcjonariusz.
„Nie dotknąłem ani jednej osoby” – powiedział Menzies w odpowiedzi.

„To jest sfabrykowane oskarżenie o napaść, ludzie. Nie przyszedłem tu, żeby sprawiać kłopoty. Przyjechałem, żeby wykonać swoją pracę, a teraz jestem skuty. To jest teraz wasza Kanada, ludzie. To jest gestapo wykonując rozkazy Blackface’a” – kontynuował Menzies, co było oczywistym nawiązaniem do premiera Justina Trudeau.

Menzies zapytał funkcjonariusza o jego nazwisko i numer odznaki, ale odpowiedzi na te pytania – jeśli zostały przekazane – nie słychać na nagraniu.

Funkcjonariusz widoczny na nagraniu został później zidentyfikowany przez rzecznika policji regionalnej w Yorku jako członek oddziału zabezpieczającego RCMP.

„Aresztowania reportera Rebel News dokonał oddział ochrony RCMP premiera. W czasie interakcji w naszym regionie pomagali funkcjonariusze policji regionalnej York” – powiedział rzecznik.

„Stwierdzono, że nie istnieje żadne wiarygodne zagrożenie bezpieczeństwa i wkrótce potem podmiot został bezwarunkowo zwolniony”. „RCMP bada incydent i działania wszystkich zaangażowanych stron. W tej chwili nie ma dalszych komentarzy” – powiedział rzecznik.

Minister finansów zignorowała pytania Menziesa i nic nie powiedziała w miarę rozwoju sytuacji.

Lider konserwatystów Pierre Poilievre potępił aresztowanie, publikując ponownie wideo z incydentu z komunikatem: „To jest stan wolności prasy. W Kanadzie. W 2024 r. Po ośmiu latach Trudeau”.

Konserwatywna posłanka Marilyn Gladu, krytyk swobód obywatelskich partii, stwierdziła w oświadczeniu medialnym, że chce, aby komisja ds. dziedzictwa Izby Gmin została odwołana z przerwy zimowej w celu zbadania sprawy i „zażądania przejrzystości i odpowiedzialności” w sprawie aresztowania Menziesa.