Dziesiątki przestępców uznanych za winnych ataków nożem, strzelanin, handlu narkotykami i pornografii dziecięcej znajduje się wśród osób, które otrzymały niższe wyroki i szybciej wróciły na wolność po konflikcie między sędziami Ontario a rządem prowincji w związku ze złymi warunkami w więzieniu w Toronto zwanym „Guantanamo Południe.”

Z danych wynika, że ​​w zeszłym roku co najmniej 24 przestępcom skrócono okres pozbawienia wolności z powodu powtarzających się lockdownów, insektów celach i   brutalnego traktowania w ośrodku zatrzymań Toronto South, położonym w pobliżu Kipling Avenue i Gardiner Expressway w Etobicoke. Osadzeni otrzymywali dodatkowy kredyt za czas spędzony w nieludzkich warunkach.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W areszcie przetrzymywani są osadzeni przed rozprawą sądową oraz więźniowie skazani na mniej niż dwa lata.

Chociaż więzienie stosowało lockdowny (brak możliwości opuszczania cel)  jako sposób na radzenie sobie ze stresem związanym z pandemią Covid-19, sędziowie zidentyfikowali również niedobory kadrowe jako przyczynę wielu z nich.

W jednym przypadku mężczyzna winny przestępstw związanych z bronią palną przedstawił dowody, że cele były zaatakowane przez mrówki, karaluchy i pająki, a więźniowie nie otrzymywali czystej bielizny. Jego wyrok został obniżony o 60 dni. Inny uznany za winnego porwania pokazał wykonane przez funkcjonariusza więziennego zdjęcia myszy i rybików cukrowych, które sędzia wziął pod uwagę przy ferowaniu wyroku.

W innej sprawie Madhi Afrah, który zranił inną osobę podczas strzelaniny na parkingu oczekując na proces w ośrodku zatrzymań w Toronto South, przeciął ścięgna palca na stołku; sędzia w jego sprawie przyznał, że pielęgniarka zignorowała tę informację i dopiero następnego dnia został wysłany na operację, w wyniku czego doszło do zakażenia palca. Pomimo  alergii karmiono go także owocami morza.