Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) podały, że do programu rekrutacji imigrantów udało się dotychczas ściągnąć jedynie 77 kandydatów.

„W okresie od 1 listopada 2022 r. do 24 listopada 2023 r. Kanadyjskie Siły Zbrojne otrzymały 21 472 wniosków od stałych mieszkańców” – stwierdził CAF w notatce informacyjnej. „Zapisano siedemdziesięciu siedmiu stałych mieszkańców”.

Choć tysiące imigrantów złożyło wnioski, CAF stwierdziło, że musieli oni zostać poddani  kontroli bezpieczeństwa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W 2022 r. zmieniono przepisy, aby umożliwić osobom o statusie landed immigrant zaciąganie się do wojsk lądowych, marynarki i lotnictwa w celu szybszego uzyskania obywatelstwa. Armia określiła rozpatrywanie wniosków „trudnym i czasochłonnym procesem, który staramy się przyspieszyć”. „Istnieją ważne i niezbędne środki, które należy wdrożyć, takie jak kontrole bezpieczeństwa i badania lekarskie” – stwierdził.

„Ponadto weryfikacja poświadczeń bezpieczeństwa zazwyczaj trwa dłużej w przypadku osób o statusie landed immigrant”.

CAF przyznała, że przyjmuje przeszkolonych kandydatów z zagranicznych sił zbrojnych. Do takich kandydatów zaliczają się piloci, oficerowie logistyki i piechoty oraz inni wykwalifikowani specjaliści, którzy mogliby zostać zapisani, jeśli posiadają status stałego rezydenta w Kanadzie.

„Inni stali mieszkańcy, którzy spełniają te same kryteria co obywatele Kanady, mogą zaciągnąć się do kanadyjskich sił zbrojnych jako nowi rekruci lub podchorążowie” – stwierdzono.

CAF zwróciła się ku werbowaniu obcokrajowców w obliczu gwałtownego spadku liczby kanadyjskich ochotników, która w 2022 r. spadła o 35%, z 8069 do 5242 osób.

Minister obrony Bill Blair powiedział ponadto w listopadzie, że więcej żołnierzy, marynarzy i załóg samolotów opuszcza CAF niż  do nich przybywa, przez co zmniejsza się stan osobowy armii. „Kanadyjskie siły zbrojne stoją przed prawdziwym wyzwaniem” – powiedział Blair.