Rzecznik kanadyjskiego ministra pracy twierdzi, że nie widzi „rozsądnego uzasadnienia” ze strony NextStar dla zatrudniania pracowników tymczasowych z Korei Południowej w zakładach produkcji baterii, na które firma otrzymała miliardowe dotacje od kanadyjskich podatników.

Fabryka akumulatorów NextStar EV, będąca spółką Stellantis i LG Energy Solution, otrzymała około 15 miliardów dolarów dotacji od rządów federalnych i prowincji.

Szef policji w Windsor, gdzie powstają zakłady, spotkał się w zeszłym tygodniu z ambasadorem Korei Południowej by omówić przybycie pracowników w przyszłym roku. Według wpisu policji w mediach społecznościowych, w ramach tego projektu do Windsor przyjedzie około 1600 pracowników z Korei Południowej.

Dyrektor generalny NextStar, Danis Lee, w oświadczeniu, stwierdził że instalacja sprzętu w obiekcie będzie wymagała pracowników. „Faza projektu polegająca na instalacji sprzętu wymaga dodatkowego tymczasowego wyspecjalizowanego personelu  posiadającego  wiedzę i specjalistyczne doświadczenie, które mają kluczowe znaczenie dla pomyślnej budowy i uruchomienia pierwszego w Kanadzie zakładu produkującego akumulatory na dużą skalę”.

Firma stwierdziła, że ​​jest „w pełni zaangażowana” w zatrudnienie ponad 2500 Kanadyjczyków i 2300 lokalnych  robotników do prac budowlanych i instalacyjnych.

„Nie widzieliśmy jeszcze rozsądnego uzasadnienia konieczności zatrudniania dużej liczby pracowników z zagranicy i zwracamy się do NextStar o priorytetowe traktowanie kanadyjskich talentów” – powiedziała Farrah Kerkadi, sekretarz prasowa ministra pracy.

„Będziemy w dalszym ciągu uważnie monitorować wszelkie dalsze wnioski dotyczące tymczasowych pracowników zagranicznych składane przez NextStar”.

Lider federalnych konserwatystów Pierre Poilievre poruszył tę kwestię na poniedziałkowej konferencji prasowej, wzywając do zbadania, ile stanowisk pracy zostanie przeznaczonych dla tymczasowych pracowników zagranicznych.
„Dowiadujemy się, że dotacja w wysokości 15 miliardów dolarów dla fabryki Stellantis sfinansuje głównie miejsca pracy dla obywateli spoza Kanady – nie imigrantów, uwielbiamy pracę dla imigrantów – miejsca pracy dla osób, które nie są obywatelami Kanady i nie będą obywatelami Kanady” – powiedział . „Przyjadą tutaj, dostaną wypłatę finansowaną przez podatników i zabiorą ją z powrotem do swojego kraju”.

Latem NextStar rozpoczął rekrutację na pierwszych 130 stanowisk w obiekcie, w tym na stanowiska w działach HR, komunikacji i finansów, a także na inżynierów.

Na konferencji prasowej w poniedziałkowe popołudnie poseł NDP Brian Masse (Windsor West) powiedział, że wiadomość jest „szokująca”.