Rezolucja konserwatystów potępiająca niedawny atak na kościół katolicki w Reginie została odrzucona głosami członków Partii Liberalnej i Nowej Partii Demokratycznej (NDP).

Podczas debaty w Izbie Gmin, która odbyła się 12 lutego, parlamentarzyści z Partii Liberalnej i NDP szybko odrzucili wniosek posła konserwatywnego Coreya Tochora o potępienie próby podpalenia kościoła w Reginie w zeszłym tygodniu.

Wniosek Tochora był odpowiedzią na materiał filmowy z monitoringu z 9 lutego , na którym uchwycono mężczyznę wzniecającego pożar w historycznym kościele katolickim w Regina w stanie Saskatchewan, co jest najnowszym atakiem na kościoły w Kanadzie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kościół, parafia Najświętszego Sakramentu, zamieścił w mediach społecznościowych materiał filmowy z ataku i poprosił osoby, które cokolwiek wiedzą, o kontakt z policją w Reginie.

Na nagraniu słychać mężczyznę w masce narciarskiej, który przeklina, polewając jedno z wejść do stuletniego kościoła czymś, co wygląda na benzynę z kanistra, a następnie podpalia płyn za pomocą zapalniczki.

Choć na nagraniu widać płomienie ogarniające pomieszczenie, lokalne raporty wskazują, że zastępy straży pożarnej szybko zareagowały na miejsce zdarzenia i skutecznie ugasiły pożar, zanim doszło do rozległych zniszczeń.

Poseł z Saskatchewan potępił później parlamentarzystów z Partii Liberalnej i NDP za ich działania w serwisie X, znanym wcześniej jako Twitter, pisząc : „Wczoraj poprosiłem o jednomyślną zgodę na potępienie próby podpalenia kościoła w Reginie. Ale nie pozwolili mi na to.” „To haniebne, że koalicja NDP-liberałów odmawia potępienia tych nienawistnych ataków i zagłusza nas, gdy spróbujemy podnieść tę kwestię” – dodał.

Premier Justin Trudeau nie potępił  otwarcie podpaleń kościołów w Kanadzie, zamiast tego w 2021 r. stwierdził, że palenie kościołów jest „niedopuszczalne i niewłaściwe”, ale dodał, że podpalenia są również „zrozumiałe”.

Chociaż politycy liberałów i NDP w dalszym ciągu nie potępiają ataków, w ciągu ostatnich lat podpalenia i wandalizm skierowane przeciwko kościołom katolickim stały się w Kanadzie częstym zjawiskiem, a od 2021 r. celem takich ataków stało się prawie 100 różnych kościołów.

Ataki rozpoczęły się wkrótce po tym, jak rząd federalny i media głównego nurtu promowały wciąż bezpodstawne i podżegające twierdzenie , że setki dzieci tubylczych zostało zamordowanych lub niewłaściwie pochowanych na terenach szkół z internatem prowadzonych niegdyś przez Kościół katolicki.

Twierdzenia, które nagłaśniał m.in. premier Trudeau, nie mają żadnych fizycznych dowodów i opierają się wyłącznie na zaburzeniach gleby wykrytych za pomocą radaru penetrującego ziemię.

W sierpniu ubiegłego roku w jednym z takich miejsc przeprowadzono czterotygodniowe wykopaliska, które nie przyniosły żadnych szczątków .

Pomimo braku dowodów Canadian Broadcasting Corporation (CBC) i inne podmioty w dalszym ciągu forsują tę narrację, publikując nawet niedawno raport, który zdawał się uzasadniać dziesiątki ataków na kościoły katolickie.