Policja prowincji Ontario twierdzi, że wspólne śledztwo z władzami Stanów Zjednoczonych doprowadziło do największej w historii prowincji konfiskaty nielegalnej broni krótkiej i karabinów szturmowych.

Według policji 274 nielegalne sztuki broni palnej skonfiskowano w ramach Projektu Saxom, śledztwa prowadzonego przez OPP w Ontario oraz Dual Approach, śledztwa prowadzonego pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych przez biuro terenowe Homeland Security Investigation (HSI) w Buffalo.

Policja podała, że ​​168 sztuk broni przeznaczonej do Kanady zostało przejętych przez śledczych w USA, a 106 przez organy ścigania w Ontario.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według policji w ramach śledztwa skonfiskowano 274 nielegalne sztuki broni palnej, w tym 168 w USA i 106 w Ontario. Uważa się, że było to największe przejęcie broni w historii Ontario.

Agent specjalny HSI Buffalo Matthew Scarpino, który kierował Dual Approach, powiedział, że celem śledztwa, które wszczęto jesienią 2023 r., było rozbicie „wielonarodowej organizacji przestępczej” działającej między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą.

„Siatka przestępcza próbowała stworzyć korytarz przemytu broni palnej ze Stanów Zjednoczonych, w szczególności z Florydy, do Ontario w Kanadzie, wykorzystując międzynarodowe przejścia w Buffalo w regionie Niagara” – powiedział w czwartek Scarpino podczas konferencji prasowej w siedzibie OPP w Orillia w Ontario.

Powiedział, że śledztwo obejmowało wiele tajnych operacji i ostatecznie doprowadziło do aresztowania osoby posiadającej podwójne obywatelstwo amerykańsko-kanadyjskie, która miał podróżować na Florydę specjalnie w celu przemytu broni do Kanady.

„Projekt Saxom skupiał się na infiltracji grupy osób, które próbowały handlować bronią palną na obszarze Greater Toronto Area” –   Det.-Insp. Lee Fulford z OPP powiedział reporterom na czwartkowej konferencji prasowej.

„Zidentyfikowano dodatkowych podejrzanych należących do kilku siatek przestępczych.”

Według Fulforda policja ostatecznie zidentyfikowała pięć odrębnych siatek przestępczych zajmujących się handlem nielegalną bronią w regionie.

W Ontario wykonano 17 nakazów przeszukania w wyniku czego skonfiskowano zarówno broń, jak i narkotyki. W związku ze śledztwem OPP aresztowano szesnastu podejrzanych , a jeden pozostaje na wolności. Do tej pory w związku z Projektem Saxom postawiono 279 zarzutów.

Fulford powiedział, że spośród ponad 100 sztuk broni palnej skonfiskowanej w Ontario 88 to nielegalne pistolety, i karabinki AK i AR.

Zauważył, że część broni została przystosowana do strzelania ogniem ciągłym.   „Niepokojąca była szybkość, z jaką broń palna była odsprzedawana po wejściu na teren prowincji” – powiedział Fulford.

„Nasze dochodzenie wykazało, że dostawcy broni otrzymywali listy broni dostępnej w sprzedaży. W ciągu kilku dni, a czasem nawet godzin, cała nielegalna broń byłaby sprzedana”.

Według OPP w ramach Projektu Saxom przejęto 1700 sztuk amunicji, a także duże ilości metamfetaminy, fentanylu o dużej mocy, kokainy, heroiny i grzybów magicznych.