Kanadyjskie siły zbrojne , które jeszcze nie tak dawno prowadziły operacje psychologiczne na cywilnej populacji szkolić się będzie w nowych działaniach tym razem do zadań wynikających z walki ze zmianami klimatu

Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF), we współpracy z policją prowincji Ontario (OPP), przejdą wiosną w Ontario szkolenie w zakresie symulowanych ekstremalnych upałów.

Szkolenie „Trillium Venture” odbędzie się w hrabstwach Huron i Bruce w dniach 3–5 maja i obejmie jednostkę OPP hrabstwa Huron oraz 31 Kanadyjską Grupę Brygadową CAF.

Obywatele muszą się liczyć z widokiem pojazdów wojskowych i opóźnień w ruchu drogowym a także sprawdzania stanu ich zdrowia.

Celem ćwiczenia jest „zwiększenie interoperacyjności z innymi departamentami rządowymi w odpowiedzi na symulowany scenariusz ekstremalnych upałów”.– podała OPP w komunikacie prasowym.

Policja ostrzegła lokalnych mieszkańców, że „będą świadkami rozmieszczenia sprzętu i pojazdów wsparcia krajowego oraz pojazdów należących do Kompanii Reagowania Krajowego i Grupy Batalionów Terytorialnych, aby przećwiczyć zdolność do rozmieszczenia w czasie rzeczywistym”.

„Mamy na celu stworzenie bardziej wymagającego, realistycznego ćwiczenia szkoleniowego, podczas którego żołnierze przeprowadzą szkolenie przeciwpożarowe, kontrole stanu zdrowia obywateli, symulowane operacje poszukiwawczo-ratownicze, utworzą  ośrodek ochłodzenia się, a także prowadzić będą inne powiązane działania”.

OPP będzie zarządzać ruchem i upewniając się, że żołnierze mają wszystko, czego potrzebują, aby Trillium Venture odniosło sukces.

Konstabl Craig Soldan twierdzi, że ćwiczenia mają być „realistyczną” symulacją reakcji wojska w scenariuszu ekstremalnych upałów i potwierdził, że ćwiczenia obejmują kontrolę stanu zdrowia obywateli poprzez chodzenie od domu do domu, symulowaną ewakuację domów opieki długoterminowej oraz usuwanie przeszkód na drogach i reagowanie na przerwy w dostawie prądu.

„Zorganizowalibyśmy strefy chłodzenia,   a następnie pomagalibyśmy personelowi ratunkowemu i, jeśli zajdzie taka potrzeba, gdyby wojsko musiało przenieść mieszkańców z jednego miejsca do drugiego, z pewnością tych mających problemy z poruszaniem się, pomagalibyśmy w zapewnieniu bezpiecznego przepływu ruchu na drogach i we wszystkim, co było potrzebne” – stwierdził Soldan.

„Myślę, że głównym przesłaniem dla społeczeństwa jest to, aby nie niepokoić się, jeśli zobaczą pojazdy wojskowe. Wiele dzieje się teraz na świecie i nie chcemy, aby ludzie się niepokoili lub martwili.

„ Członkowie społeczeństwa proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku zbliżania się do pojazdów wojskowych i żołnierzy i z góry dziękujemy za zrozumienie i współpracę” – podała policja w komunikacie prasowym.

Siedziba ćwiczeń będzie mieściła się w Blyth Community Centre, a obejmą one około 250 kilometrów od południowego hrabstwa Huron na północ do Lion’s Head w hrabstwie Bruce.

Mjr Adrian Dereniowski powiedział, że ćwiczenia  odbywają się cyklicznie w różnych obszarach, a koordynacja z zaangażowanymi społecznościami skutkuje tym, że te regiony są najlepiej przygotowane do operacji krajowych.

Grupa 31 Brygady Kanadyjskiej ma swoją siedzibę w London i obejmuje 12 jednostek skupiających 2000 żołnierzy rezerwy w południowo-zachodnim Ontario,  od Hamilton do Windsor i na północ do Owen Sound.