Ukraina rozpocznie użytkowanie F-16 po prawosławnej Wielkanocy 5 maja, oznajmił Kijów.

„Czekamy” – powiedziała rzeczniczka ukraińskich sił powietrznych Ilja Jewłasz, dodając, że odrzutowce wzniosą się w przestworza  „po Wielkanocy”,

Wielu zachodnich sponsorów Ukrainy – Dania, Holandia, Norwegia i Belgia – zobowiązało się dostarczyć na Ukrainę samoloty F-16 wyprodukowane przez Lockheed Martin.

Kijów od dawna domagał się nowoczesnych odrzutowców w celu modernizacji i uzupełnienia swoich sił powietrznych, zniszczonych ponad dwuletnią wojną z lepszymi i liczniejszymi samolotami Rosji. Rosja wykorzystała swoje samoloty, latające poza zasięgiem obrony powietrznej Ukrainy, do przeprowadzenia niszczycielskich ataków bombami kierowanymi .

W kwietniu anonimowy starszy rangą ukraiński oficer wojskowy powiedział Politico, że „F-16 były potrzebne w 2023 r.; a w 2024 r. to będzie musztarda po obiedzie”

Kraje zachodnie twierdzą, że zanim samoloty wystartują na Ukrainie, ukraiński personel musi ukończyć programy szkoleniowe, a w kraju musi zostać uruchomiona niezbędna infrastruktura.

Samoloty F-16 miały przybyć w pierwszej połowie 2024 r., ale w styczniu holenderski rząd ogłosił, że pierwszą partię Ukrainy otrzyma w „drugim kwartale” roku.

Belgijska minister obrony Ludivine Dedonder powiedziała pod koniec zeszłego miesiąca, że ​​Belgia „zrobi wszystko, co w jej mocy”, aby dostarczyć Ukrainie F-16 do końca 2024 r. Samoloty miały przybyć do kraju w 2025 r.

Na początku tygodnia ukraiński Yevlash powiedział, że Kijów przyjmie też niesprawne F-16, których części można wykorzystać do naprawy i konserwacji sprawnej floty.