Kandydat postępowych konserwatystów Zee Hamid zwyciężył w czwartkowych  wyborach uzupełniających w okręgu Milton.

Hamid zdobył nieco ponad 47 procent głosów, pokonując swojego najbliższego konkurenta, kandydata liberałów Galena Naidoo Harrisa, o około 9 procent, czyli ponad 2400 głosów.

Hamid zwiększył udział głosów PC  o około cztery procent w stosunku do wyborów 2022 roku.

Inny kandydat  PC, Steve Pinsonneault, wygrał w   wyborach uzupełniających w bastionie torysów w Lambton-Kent-Middlesex. Pinsonneault zdobył 57 procent głosów, wygrywając różnicą ponad 9 000 głosów.

W obu wyborach uzupełniających kandydaci opozycji Nowych Demokratów zajęli odległe trzecie miejsce.

Frekwencja wyborcza w Milton wyniosła   27,7%, a w Lambton-Kent-Middlesex około 30,3%.

Ford wziął  rozmawiał z mediami po ogłoszeniu wyników.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni ludziom… mamy dwóch świetnych kandydatów” – powiedział Ford. „Będziemy nadal ciężko pracować dla mieszkańców Ontario”.

Ford dodał, że Hamid jest częścią społeczności i jest dobrze rozpoznawalny w mieście.

Hamid, radny Milton przez trzy kadencje, miał w przeszłości powiązania z liberałami. W 2015 r. bezskutecznie ubiegał się o nominację liberałów.

Mandat pozostawał nieobsadzony od lutego, kiedy ówczesny poseł PC MPP Parm Gill  dołączył do federalnych konserwatystów.

Wybory uzupełniające w Milton były postrzegane jako test dla Forda i jego rządu, bo mogą  zwiastować postawę wyborców w krytycznym korytarzu 905 na dwa lata przed następnymi wyborami w prowincji.

W tygodniach poprzedzających czwartkowe wybory uzupełniające Ford odwiedził Milton, aby ogłosić znaczną ekspansję kolei GO w GTA. Jego rząd ogłosił również, że zamierza w przyszłym roku rozpocząć budowę  autostrady 413 , która łącząc regiony Halton, Peel i York, miałaby zaczynać się w Milton.