Projektowany okres użytkowania starzejących się pociągów metra używanych na linii 2 dobiegnie końca w 2026 r., a TTC wciąż brakuje setek milionów dolarów, które będą musiały pokryć koszty wymiany składów, ostrzega dyrektor generalny Ricky Leary.

Leary przekazał tę uwagę reporterom w ratuszu w czwartkowe popołudnie po tym, jak zarząd TTC otrzymał aktualizację o wysiłkach mających na celu zakup 55 nowych pociągów  do obsługi tej linii.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

TTC i prowincja zobowiązały się już do zapłaty 1,52 miliarda dolarów kosztów projektu, ale rząd federalny nadal nie wskazał, czy pokryje pozostałe  758 milionów dolarów.

„To bardzo poważna sprawa. Widzieliśmy, co się dzieje, gdy przedłuża się żywotność pojazdów poza ich okres użytkowania” – ostrzegł w czwartek Leary. „Nie mogę się więc doczekać kontynuacji tego, o czym właśnie mówił zarząd, a mianowicie próby uzyskania pieniędzy od rządu federalnego na opłacenie nowych pociągów”.

Pociągi kursujące obecnie na linii 2 są w eksploatacji od prawie 30 lat, a Leary wyraził obawy dotyczące „pogorszenia jakości usług” w miarę zbliżania się końca okresu eksploatacji tych składów, co może skutkować większymi opóźnieniami i problemami mechanicznymi.

Powiedział, że choć w rozmowach z władzami federalnymi pojawiły się pewne zachęcające sygnały, TTC musi również przygotować się na możliwość inwestycji w modernizację pociągów, aby utrzymać je na torach, jeśli fundusze nie zostaną udostępnione.