Toronto Regional Real Estate Board podaje, że sprzedaż domów w czerwcu spadła o 16,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a wielu potencjalnych nabywców wstrzymuje się z decyzjami o zakupie, mimo obniżki stóp procentowych przez Bank of Canada.

W czerwcu właścicieli zmieniło 6213 domów, podczas gdy w czerwcu ubiegłego roku liczba ta wyniosła 7429.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Średnia cena sprzedaży w obszarze GTA spadła o 1,6 proc. w ujęciu rok do roku do 1 162 167 dolarów.

Prezes TRREB Jennifer Pearce powiedziała, że ​​obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych przez bank centralny w zeszłym miesiącu przyniosła pewną ulgę na rynku nieruchomości, ale dane dotyczące sprzedaży w czerwcu „sugerują, że większość nabywców domów będzie wymagać wielu obniżek stóp procentowych”.

Bank Kanady rozpoczął proces obniżania stóp procentowych od obniżki z 5% do 4,75%.

Z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie TRREB wynika, że ​​aby znacząco zwiększyć sprzedaż domów, konieczne byłyby skumulowane obniżki stóp procentowych o  cały punkt procentowy.

„To musi być o wiele więcej niż 25 punktów bazowych” — powiedziała Vy Ngo, przedstawiciel handlowy w Big City Realty Inc. Brokerage.

W zeszłym miesiącu na rynku było 23 613 aktywnych ofert, co stanowi wzrost o 67,4 proc. w porównaniu z czerwcem 2023 r. Liczba nowych ofert wzrosła w tym samym okresie o 12,3 proc. – w zeszłym miesiącu na rynek wystawiono 17 964 nieruchomości.

W samym mieście Toronto w czerwcu sprzedano 2236 domów, co stanowi spadek o 20,6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. W całym GTA sprzedaż domów spadła o 13,8 proc. do 3977.

W całym regionie w czerwcu odnotowano mniejszą liczbę sprzedaży nieruchomości wszelkiego rodzaju niż rok wcześniej, przy czym największy spadek nastąpił na rynku   apartamentów (o 28,1%).

Sprzedaż domów szeregowych i domów w zabudowie bliźniaczej spadła odpowiednio o 14,1 i 11,4 procent, a liczba nieruchomości wolnostojących, które zmieniły właściciela w porównaniu z rokiem poprzednim, zmniejszyła się o 10,6 procent.

Ngo powiedziała, że w obecnych warunkach bycie kupującym ma swoje zalety. Gwałtowny wzrost podaży w połączeniu z mniejszą niż zwykle konkurencją o tej porze roku oznacza, że ​​osoby aktywnie poszukujące nowego domu mogą mieć przewagę negocjacyjną.

za The Canadian Press