Pride Toronto , jedno z największych wydarzeń poświęconych osobom LGTBQ+ w Ameryce Północnej, zmaga się z utratą trzech głównych sponsorów, którzy wycofali finansowanie po tym, jak Donald Trump ograniczył programy na rzecz różnorodności, równości i integracji (DEI) w USA.
Kojo Modeste, dyrektor wykonawczy kanadyjskiego wydarzenia, powiedział, że sponsorzy, którzy działają również na terenie USA, starają się uniknąć zarzutu wspierania ideologii LGBTQ+.
„Administracja [Donalda Trumpa] zaszczepiła w nich pewien poziom strachu” – uważa.
Modeste nie powiedział, którzy sponsorzy zrezygnowali, ponieważ organizatorzy wydarzenia, które przyciąga ponad 3 miliony uczestników, mogą chcieć w przyszłości nawiązać z nimi współpracę.
Stwierdził, że cięcia finansowe nie wpłyną na jakość ani wielkość festiwalu, ale wyraził obawy, że może to oznaczać szersze ograniczenie finansowania dla społeczności LGBTQ+.
„Może to doprowadzić do pewnych znaczących zmian, które mogą być ogromnym krokiem wstecz dla społeczności [LGBTQ+] na całym świecie” – powiedział.
Obserwatorzy w Kanadzie obawiają się, że utrata finansowania świadczy o tym, że decyzja Trumpa o wycofaniu programów DEI w amerykańskich agencjach federalnych i firmach współpracujących z rządem ma już mrożący wpływ po obu stronach granicy.
Biały Dom wdrożył masowe zwolnienia co najmniej 30 000 pracowników federalnych, w tym tych pracujących nad inicjatywami na rzecz różnorodności.
Mimo że amerykański sędzia tymczasowo zablokował wprowadzony przez Trumpa zakaz DEI , nie zapobiegło to zwolnieniom ani nie zniechęciło przedsiębiorstw do podejmowania decyzji o odejściu od DEI.
Dotyczy to również niektórych kanadyjskich firm: Shopify, platforma handlu elektronicznego z siedzibą w Ottawie, wycofała się z kilku inicjatyw na rzecz różnorodności, w tym z rozwiązania zespołu Equitable Commerce i programu dla przedsiębiorców rdzennych.
Eddy Ng, profesor na Queen’s University w Ontario i specjalista ds. równości i integracji w biznesie, ostrzegał, że przypadek Pride Toronto wskazuje, że Kanada również powinna przygotować się na cięcia w inicjatywach DEI. Ng stwierdził, że korporacje inwestują w takie inicjatywy nie z czysto altruistycznych pobudek, ale również dlatego, że chcą być postrzegane jako dobrzy obywatele korporacyjni – i rozumieją, że różnorodność jest korzystna dla biznesu. Wyraził jednak nadzieję, że firmy w Kanadzie nie będą chciały być postrzegane jako ulegające trendom zapoczątkowanym w USA Trumpa.
Za Guardian