Aleksander Pruszynski

Prezentacja

Ksiądz Jan Maj wydał książkę poświęconą generałowi Hallerowi, który był wodzem II brygady legionów. Był on wnukiem austriackiego urzędnika, ale rodzina się spolonizowała i wydała trzech wybitnych oficerów.

Jego brygada uległa perswazji Władysława Sikorskiego złożyła przysięgę na wierność Cesarzowi Austrii i nie została jak I Brygada rozbrojona i internowana.

Po pokoju brzeskim, gdy państwa centralne oddały Chełmszczyznę Ukraińcom, II Brygada zbuntowała się. Przeszła granice między wojskami  niemiecko-austriackimi na tereny zajęte przez wojska rosyjskie, ale potem została okrążona przez wojska niemieckie i pobita pod Kaniowem.

Sam generał przedostał się przez Murmańsk do Francji i jak powiedział Dmowski „spadł im z nieba”. Stanął na czele polskiej armii tam formowanej

 

Znów w Montrealu.

27 lat temu wylądowałem na lotnisku Dorval i wziąłem taksówkę do śródmieścia, a kosztowała wtedy 11 dolarów. Tym razem też jechałem taksówką – stała opłata do śródmieścia… 45 dolców.

 

Ukraińska wdzięczność

Przypomniałem sobie, że minęło już 5 lat, jak 18 kwietnia 2014 r. zaniosłem do Ambasadora Ukrainy w Warszawie list z sugestią by odznaczyli Jarosława Kaczyńskiego jakimś orderem, bo przecież był pierwszym politykiem co pojechał do Kijowa  podnieść na duchu Ukraińców na Majdanie. No i co ? G. … by nie powiedzieć gorzej.

Dodam, że nie chodziło mi o kadzenie Jarosławowi, a tylko, by image Ukrainy się poprawił. Pytanie czy mam jeszcze napisać do nowego prezydenta Ukrainy w tej sprawie???

 

Zwycięstwo w boju

Najlepiej i najłatwiej osiągnąć przez manewr, zaskoczenie, oskrzydlenie przeciwnika, działania niekonwencjonalne oraz maksymalne wykorzystanie ukształtowania terenu.

 

Uber

Nie tylko w Warszawie chyba od roku z działa nowa firma „para taxi” o tej nazwie. Okazuje się, że większość kierowców to Ukraińcy i z kilkoma miałem rozmowy dotyczące Bandery.  Osobiście nie uważają go za „bohatera”, ale nie zdają sobie sprawy z barbarzyństwa jego podwładnych i jej skali.

 

Polscy Żydzi.

Trafiła mi się ciekawa książka – Robert Reuven Stiller – który napisał – Abecadło żydowskich pisarzy z Polski -. Moc ciekawych, czasami ironicznych i dowcipnych tekstów o ludziach pióra, nie tylko Żydach, co mieli żydowskie matki i uchodzili za Polaków, w tym sławnym Tadeusz Boy-u Żeleńskim czy jego kuzynie  Kazimierzu Przerwa Tetmajerze i okazuje się, że poeta Kamil Baczyński był synem Żyda, pisarza, a nie wiem czy matka była Polką.

Ale wszyscy zamieszczeni, oprócz jednego, urodzeni po 1850 roku. Twierdzi, że podobne dzieła imć Aliny Całej z ŻIH, tej co na demonstracji podarła mi sweter, to same „dziury”.


 

Zamiast cukru

Od lat do kawy czy herbaty stosuje tylko miód ale teraz będąc w Kanadzie u siostry spróbowałem jako słodycz do kawy i herbaty syrop klonowy. Zupełnie dobrze smakuje ta kombinacja.

 

Tragedia

Coś się stało, że nie mogę używać portalu Yahoo, który używałem i mam spore kłopoty. Polecam więc czytelnikom mieć „skrzynki” pocztowe na dwóch innych portalach z wszystkimi adresami by w razie czego móc z drugiego korzystać.

 

W Austrii

Biali Austriacy w Wiedniu czują się, jak obcy w metrze i na ulicach a 51 % uczniów nie mówi po niemiecku w domu i co gorsze nie integruje się z resztą społeczeństwa. A wiele dziewcząt zaczyna nosić muzułmańskiej chusty i by nie atakowali je muzułmańscy chłopacy. Natomiast emeryci bojący się obcych imigrantów masowo opuszczają Wiedeń do miejscowości, gdzie nie ma ich tak wielu.

 

Pieniądze

Niestety w ich przypadku w całej rozciągłości potwierdziła się przestroga, że pieniądze psują charakter – Stanisław Michalkiewicz

 

Kadeci

W wielu większych miastach Kanady są paramilitarne organizacje dla młodzieży zwane – Kadetami – i me kanadyjskie wnuki w nich co sobotę mają zajęcia. Udało mi się być na zakończeniu ich roku szkolnego na Laval, było długowato, ale wnuki były zadowolone, że byłem a najważniejsze, że uczą się dyscypliny i nie marnują czasu.

Problem jest w tym dla polskich rodzin, że w sobotę są zazwyczaj zajęcia w polskich szkołach.

 

Ex ks Międlar na portalu wprawo.pl

Antypolska kampania nienawiści od lat prowadzona przez Żydów prowadzi do jednego. Jeśli nie zrealizujemy żydowskich żądań – znów poleje się krew. I nikt nie będzie za nami płakał.

Bo kto płacze za krajem:

–  którego rząd nie ma do narodu szacunku?  który ustawy redaguje w kwaterach służb specjalnych obcych państw?

który nie potrafi bronić swojego dobrego imienia?

za krajem na kolanach ?

Kto płacze za antysemickimi zwierzętami, jak permanentnie przedstawia nas się w światowych, syjonistycznych mediach?

 

Kto?

Polacy, obudźmy się, bo inaczej kolejny raz poleje się krew!

 

Rada super gliny.

W wywiadzie pana Dziewulskiego, wielkiego polskiego policjanta jest rada jak ukarać włamywaczy do mieszkania. Bierze się granat, wyciąga zawleczkę potem wkłada do szklanki. Stawia nad niedomkniętymi drzwiami. Gdy nieproszony gość otwiera drzwi – szklanka spada, tłucze się, zwalnia dźwignię i granat wybucha.

Jedyny problem, że nie każdy ma dostęp do granatu.

 

Rady starego pryka

Przypadkiem po kościele w Montrealu poszliśmy na kawę do polskiej restauracji obok polskiego domu na ul Fronteniak z dwoma Polkami, matką z Zurichu i córą studiującą na Uniwersytecie Mc Gill w tym mieście.

Oto moje rady dla studentki:

1 – zawsze siedź na pierwszych ławkach na wykładzie i jak czegoś nie rozumiesz zadawaj pytanie wykładowcy

2 – nie ubieraj się na czarno, ale stale np. na niebiesko, zielono czy najlepiej beżowo byś się wyróżniała z reszty studentów

3 – zapisz się do jakiegoś klubu, a nawet najlepiej zorganizuj klub studentów polskich.                         Wystarczy zrobić ogłoszenie np:

– jak jesteś z polskiej rodziny to chętnie się z tobą spotkam Ania i E mail

Aleksander Pruszyński