Polskie uzdrowiska są jednymi z najpopularniejszych w Europie, a to z uwagi na optymalne wykorzystanie wszelkich możliwych bogactw, jakie dała nam natura.

Polska tradycja balneologiczna sięga XIII wieku. Po 400-letnim okresie zapaści odżyła w XVII wieku wraz z odkryciem prozdrowotnych właściwości surowców naturalnych, w jakie bogata jest polska ziemia. Zabiegi takie jak kąpiele borowinowe, siarczkowe, solankowe, igliwiowe czy z użyciem wód mineralnych są unikatowe na uzdrowiskowej mapie świata, a ich skuteczność lecznicza jest niekwestionowana. Do naszych „wód” jeździli nawet możni tego świata, na przykład caryca Katarzyna II, Fryderyk Chopin, Johann Wolfgang Goethe, Winston Churchill, a także prezydent USA John Quincy Adams.

Polskie uzdrowiska przyciągają nie tylko zasobami naturalnymi, ale także imponującym jakością rynkiem hotelarsko – sanatoryjnym. Polecane w Gońcu sanatoria to prestiżowe, nowoczesne obiekty oferujące wysoki standard zakwaterowania, wyżywienia, a przede wszystkim opieki medycznej. W tych sanatoriach i hotelach typu Medical SPA pracują lekarze będący autorytetami w medycyny rekonwalescencyjnej czy rehabilitacji. Nowoczesność zaplecza zabiegowego w połączeniu z zasobami naturalnymi i wyspecjalizowaną kadrą medyczną spowodowała, że do polskich sanatoriów i uzdrowisk przyjeżdżają po zdrowie kuracjusze z całego świata, i nikogo już nie dziwią leczący się w nich pacjenci z Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu czy obu Ameryk.

Świętokrzyska solanka – jedyna taka na świecie

Bogactwem tego regionu są źródła termalnych wód siarczkowych, mających bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Solanki siarczkowe, wydobywane z „Szybu Soleckiego” od prawie 200 lat leczą różnorodne schorzenia kuracjuszy “Uzdrowiska Solec-Zdrój”. Jest to unikalne, z uwagi na wartości zdrowotne, ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie. Soleckie Uzdrowisko specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu schorzeń narządu ruchu, głównie chorób zwyrodnieniowych, reumatycznych i gośćcowych. Niezależnie od tego prowadzi kuracje związane z problemami skórnymi i dermatologicznymi, a zakres świadczeń medycznych “Uzdrowiska Solec- Zdrój” jest bardzo szeroki.

W sąsiedztwie Solca-Zdroju znajduje się urocza miejscowość kuracyjna Busko-Zdrój. I tu wody siarczkowe wykorzystywane są optymalnie. Nowoczesny Zakład Przyrodoleczniczy Sanatorium „Nida-Zdrój” oferuje bardzo bogaty wachlarz zabiegów, w tym balneologicznych i fizjoterapeutycznych. W „Nidzie” wyleczymy chore stawy, reumatyzm, choroby układu nerwowego i naczyń obwodowych. Ogromny, własny obszar parkowy „Nidy-Zdroju” dodatkowo sprzyja rekreacji, natomiast o wyśmienitej kuchni w tym Sanatorium krążą już legendy.

Czterogwiazdkowy hotel “Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness” to także stały gość na łamach Gońca. Trudno nie zachwycić się elegancją i wysokim standardem oferowanych w “Słonecznym Zdroju” usług, również medycznych i rehabilitacyjnych; to 44 gabinety wyposażone w najwyższej klasy sprzęt medyczny oraz SPA. “Słoneczny Zdrój” jest uznawany w kraju za jeden z najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych, gdzie kompleksowo leczonych jest wiele schorzeń. Ten hotel sanatoryjny nie tylko miejsce dla ludzi chorych – warto przyjechać tam również na wypoczynek, korzystając z atrakcyjnych cenowo i zabiegowo pakietów pobytowych.

Kuracjusze, od lat korzystający z dobrodziejstwa zabiegów w buskim, eleganckim Sanatorium „Słowacki” z utęsknieniem wyczekiwali otwarcia nowego, drugiego obiektu sanatoryjnego – Termy „Słowacki” SPA. Otwarcie nastąpiło kilka dni temu i „Terma Słowacki” już przyjęła pierwszych gości. Jest to luksusowy hotel z nowoczesnym Zakładem Przyrodoleczniczym, kompleksem basenów, w tym z wodą siarczkową termalną, solankowo-jodkową i zwykłą, z imponującym zapleczem rekreacyjno – gastronomicznym. W „Termie” działa też klinika chirurgii plastycznej i medycyny anty-aging. Właścicielka obiektu stworzyła także część basenową z atrakcjami dla dzieci oraz salę zabaw dla maluchów, zatem warto przyjechać tu z całą rodziną.

Miłośnicy malarstwa zachwyceni będą pobytem w buskim hotelu sanatoryjnym „Bristol ART & Medical SPA”, w którym wierzący w uzdrawiającą moc sztuki właściciele zgromadzili blisko 200 dzieł wybitnych polskich artystów. Ultranowoczesne medical center dysponuje m. in. basenem oczyszczanym nanosrebrem i bieżnią antygrawitacyjną, na której kuracjusze czują, jakby unosili się w powietrzu. Bieżnia ta, oparta o technologię NASA jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów po uszkodzeniach w obrębie wszystkich stawów kończyn dolnych, stawów biodrowych, kolanowych i skokowych.

Po luksus i spokój do Lądka-Zdroju

Po raz pierwszy na łamach Gońca polecamy naszym Czytelnikom Hotel “Trojan” – luksusowy obiekt sanatoryjny znajdujący się w dolnośląskim uzdrowisku Lądek – Zdrój. Jest to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, a wody lecznicze czynią go również jednym z najpopularniejszych. W Lądku bije aż 7 źródeł leczniczej wody mineralnej, posiadającej unikalne w skali kraju właściwości prozdrowotne. To w Lądku Zdroju od wielu lat gości co roku Stanisław Słoniewski, znany całej Polonii organizator imprez artystycznych i właściciel Promocyjnej Grupy Polonia.

– Od lat spędzam wraz z małżonką wakacje w “Trojanie” i wciąż jesteśmy zachwyceni i hotelem, i okolicą. Podoba się nam atmosfera w tym hotelu; wszyscy są bardzo serdeczni i przyjaźni. Akurat ten hotel odpowiada nam idealnie. Korzystamy z krioterapii, jaskini solnej, okładów borowinowych i kąpieli siarczanowych. Na szczęście nie potrzebujemy leczenia, ale osoby chore mogą wykupić sobie pakiet leczniczy. Po 10 dniach wyjeżdżamy stamtąd jako nowo narodzeni i już nie możemy się doczekać kolejnych wakacji – mówi Stanisław Słoniewski z Oakville.

Karpacz – schudnąć raz na zawsze!

Również na Dolnym Śląsku – w Karpaczu, w przepięknym krajobrazie Karkonoszy znajduje się Instytut Zdrowia „Sofra”. Tam specjaliści leczą dietami – i to nie tylko nadwagę, ale również wiele innych schorzeń. Skuteczność kuracji odchudzających i zdrowotnych prowadzonych w oparciu o prawidłowo dobraną dietę sprawia, że ta nowatorska metoda przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, ale też niweluje wiele innych schorzeń. W Instytucie „Sofra” spędzą Państwo wspaniałe wakacje (z „Sofry” widać Śnieżkę!) i wrócą z nich dużo szczuplejsi i sprawniejsi.


Morski wiatr w Warszawie

Podwarszawskie “Uzdrowisko Konstancin – Jeziorna” to jedyne uzdrowisko na Mazowszu. Należące do Grupy Uzdrowiska Polskie jest ewenementem na uzdrowiskowej mapie Polski; nie tylko posiada własne ujęcie leczniczej solanki, ale pomimo bliskości dużego miasta w Konstancinie – Jeziornej panuje tam nadmorski klimat! “Uzdrowisko Konstancin- Jeziorna” to doskonała alternatywa dla tych Czytelników Gońca, którzy planują urlop w Warszawie, bez podróży po Polsce. Można zarezerwować sobie tu turnus i skorzystać z rehabilitacji narządów ruchu, neurologicznej i kardiologicznej, a z okna podziwiać iglicę Pałacu Kultury.

Krystaliczny Nałęczów

Do Grupy Uzdrowiska Polskie należy także “Uzdrowisko Nałęczów”. To znajdujące się na lubelszczyźnie (ale całkiem niedaleko Warszawy) piękne miasteczko jest miejscem obfitym w źródła bogatej w magnez wody, będącej remedium na codzienny stres i związane z nim choroby o podłożu kardiologicznym. Nawiewane tu masy powietrza przesycone są olejkami eterycznymi wydzielanymi przez okoliczne drzewa iglaste i inne prozdrowotne substancje, a wody są krystalicznie czyste. To stąd pochodzą dostępne w polskich sklepach w GTA smaczne wody mineralne „Nałęczowianka” i „Cisowianka”.

Należące do Uzdrowiska sanatoria oferują ponad 100 zabiegów z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii i diagnostyki medycznej, rehabilitacji kardiologicznej (także po operacjach) i po zabiegach endoprotezoplastyki stawów biodrowych. Od niedawna “Uzdrowisko Nałęczów” oferuje też rehabilitację pacjentów z chorobą nowotworową.

Nałęczów to również idealne miejsce na spędzenie atrakcyjnego urlopu w Polsce dla osób nie  wymagających intensywnej rehabilitacji medycznej. “Dwór Nałęczowski Vitaglis SPA” jest obiektem wprost wymarzonym na relaksujące wakacje – w zacisznych wnętrzach luksusowego hotelu mogą Państwo skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych, bogatej oferty SPA, oraz oddać się w ręce specjalistów medycyny anty-aging. “Dwór Nałęczowski” szczyci się również ekskluzywną kuchnią europejską (w tym dietetyczną) i komfortowo wyposażonymi pokojami, do których warto zaprosić również Państwa bliskich z Polski.

Iwonicz – Zdrój na zdrowie

Położony na Podkarpaciu kurort Iwonicz-Zdrój od ponad 430 lat cieszy się uznaniem i renomą, między innymi ze względu na swój unikalny, leczniczy mikroklimat połączony z idealnie czystym, naturalnym środowiskiem. To w iwonickim Sanatorium „Górnik” od prawie półwiecza tysiące kuracjuszy rocznie leczy skutecznie chore narządy ruchu, dolegliwości związane ze starzeniem się organizmu, skutki urazów, schorzenia układu nerwowego i oddechowego. Bogata baza rekreacyjna daje możliwość spędzenia w „Górniku” również pełnego atrakcji urlopu, także z dziećmi. Miłośnicy turystyki bieszczadzkiej powinni zwrócić na Sanatorium „Górnik” uwagę również pod kątem hotelowym, które może stać się ich luksusową „bazą wypadową”, wygodną i atrakcyjną cenowo.

Ciechocinek: miasto-legenda

Ciechocinek to uzdrowiskowy unikat. Jego największym bogactwem naturalnym są obfite złoża solanek odparowywanych w ogromnych tężniach – konstrukcjach służących do odparowywania dobroczynnej dla zdrowia solanki. Mają ona prawie 2 kilometry długości i 16 metrów wysokości (!), co czyni je unikatowymi na skalę świata. Ciechocinek to kurort gwarny i kolorowy, który, dzięki nowoczesnej infrastrukturze medycznej i hotelowej stał się sanatoryjną wizytówką Polski. Czytelnikom spragnionym poprawy zdrowia z dala od gwaru i dużych skupisk kuracjuszy polecamy „Dom Zdrowia Lila”. Kameralne sanatorium, mieszczące się w cichej i zielonej części Ciechocinka gwarantuje profesjonalną bazę rehabilitacyjną (w zakresie chorób przewlekłych krążenia, układu oddechowego, gastroenterologii, reumatologii, ortopedii i neurologii, po mastektomii), dostępną też w atrakcyjnych pakietach pobytowych. Luksusowe pokoje i apartamenty sanatorium „Lila” oraz wyśmienita kuchnia (w tym dietetyczna) są doskonałą ofertą na wypoczynek połączony z poprawą zdrowia.

Dobroczynna bałtycka bryza

Specyficzną właściwością kołobrzeskiego mikroklimatu plaży jest tzw. aerozol morski. Powstaje on przez uwolnienie się z wody morskiej cząsteczek jodu, chloru, soli i bromu, spektakularnie lecząc drogi oddechowe i migreny. Jeśli wybierają się Państwo nad Bałtyk, to zachęcamy do skorzystania z oferty kołobrzeskiego Sanatorium „San”. Okłady borowinowe, kąpiele solankowe, terapia przeciwobrzękowa to tylko niektóre z dobroczynnych zabiegów dostępnych w „San”.

Warte uwagi są przygotowane dla kuracjuszy Sanatorium “San” pakiety lecznicze, w tym Akademia Zdrowego Kręgosłupa. Dzięki wykupieniu pakietu nie tylko można zaoszczędzić, ale też cieszyć się pełną dostępnością zabiegów dostosowanych do indywidualnych potrzeb zdrowotnych. I oddychać, oddychać pełną piersią!

Prezentowane na łamach tygodnika Goniec uzdrowiska i sanatoria są prestiżowymi obiektami, cieszącymi się doskonałymi opiniami zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są to hotele i ośrodki lecznicze otwarte na pacjentów i kuracjuszy z innych krajów, gotowe na dostosowanie swojej oferty zabiegowej i pobytowej do Państwa indywidualnych potrzeb. Pomimo wysokiego standardu opieki medycznej, rehabilitacyjnej i samych obiektów (śmiało można nazwać je luksusowymi), oferowane przez nie ceny są przystępne, a w niektórych przypadkach wręcz niskie. Tym samym warto rozważyć nie tylko indywidualny pobyt w naszych sanatoriach i uzdrowiskach, ale również wykupienie turnusów dla Państwa bliskich w Polsce. Wszystkie są przygotowane na przyjęcie seniorów, część z nich również osób niepełnosprawnych. Zachęcamy do odwiedzania stron internetowych prezentowanych tu ośrodków i wybrania tego, który odpowiada Państwa potrzebom, a z którego wrócą Państwo zdrowsi, młodsi i szczęśliwi.