Polskie sanatoria, uzdrowiska i hotele typu Medical SPA oferują pobyty dla kuracjuszy w każdym wieku, także z dziećmi. Teraz Państwa pobyt w Polsce może być cudownie spędzonym czasem z całą rodziną.

Przed nami najpiękniejszy okres w roku. Zbliża się Boże Narodzenie, a tym samym czas podróży Polonii do Ojczyzny, licznie spędzającej Święta ze swoimi bliskimi w Polsce. To najcenniejsze chwile, które zostają w sercu na zawsze. Warto wykorzystać je jak najlepiej i spożytkować ten wspólny czas pełniej. Z pomocą przychodzą nam dobre, rodzime sanatoria, uzdrowiska i hotele typu Medical SPA, które organizują turnusy świąteczne, noworoczne, czy pobyty wypoczynkowe dla całych rodzin.

Mariaż tradycji i nowoczesności

Do lamusa odeszły czasy, gdy do sanatoriów czy uzdrowisk jeździły wyłącznie osoby starsze i bardzo chore. Obecnie większość placówek uzdrowiskowych oferuje turnusy dla całych rodzin. I nie tylko z opcją rehabilitacji czy terapii wielu schorzeń, ale także pobyty wypoczynkowe i z odnową biologiczną, zapewniając nowoczesną bazę zabiegową i atrakcje dla najmłodszych. Taka oferta to też spore ułatwienie dla rodziców dzieci w wieku szkolnym, których dziadkowie mogą „zagospodarować” pociechy w okresie ferii czy wakacji, wybierając wspólny pobyt w ośrodku sanatoryjnym.

Dla Polonii ważny jest inny aspekt tych „wielopokoleniowych” turnusów; dzięki nim możemy oszczędzić (ograniczony przecież) czas na przygotowania świąteczne, porządki czy gotowanie, i całkowicie poświęcić go naszym najbliższym, których odwiedzamy w starej Ojczyźnie. Sanatoryjne i hotelowe restauracje zapewnią nam tradycyjne, świąteczne menu i prawdziwą atmosferę Bożego Narodzenia, Sylwestra czy Wielkanocy. Warto zajrzeć na strony internetowe prezentowanych w tym numerze ośrodków i sprawdzić ofertę pobytów rodzinnych – jeśli nie na najbliższe Święta, to już na Święta Wielkanocne i na wakacje.

Ciechocinek: miasto – legenda

Nie ma chyba w Polonii osoby, która nie słyszałaby o Ciechocinku. To najpopularniejsze i największe uzdrowisko w Polsce. To właśnie tu, w samym centrum kraju, można poczuć „na własnej skórze” uzdrawiającą moc ciechocińskiej solanki. Od blisko dwustu lat ta bogata w minerały woda działa dobroczynnie na skórę, kości oraz organy wewnętrzne. Natomiast w kultowym ciechocińskim ,,Domu Zdrojowym” wykonywane są również zabiegi w oparciu o jeden z najcenniejszych darów natury – borowinę. Wspomaga ona leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, chorób kobiecych i wpływa wyraźnie na wygląd skóry. Unikalny mikroklimat „Uzdrowiska Ciechocinek” w połączeniu z zabiegami leczniczymi pozwala kuracjuszom nie tylko na przedłużenie, ale i na całkowite przywrócenie sprawności. Walory klimatyczne Ciechocinka oraz położenie w pobliżu największych na świecie tężni solankowych pomagają wyjątkowo skutecznie zadbać o zdrowie dróg oddechowych. Inhalacje w obszarze okołotężniowym to oprócz walorów leczniczych, także niezapomniane wrażenia poznawcze. Unikalny mikroklimat Uzdrowiska w połączeniu z zabiegami leczniczymi sprawi, że wrócą Państwo wypoczęci i na pewno zdrowsi.


Dieta w trosce o zdrowie

Nadwaga często wiąże się ze zwiększoną ilością toksyn w organizmie. Instytut Zdrowia „Sofra” organizuje dla swoich kuracjuszy turnusy zdrowotne ze specjalnymi dietami, pozwalającymi na szybką i zdrową utratę zbędnych kilogramów wraz ze skuteczną detoksykacją. „Sofra” posiada dwa oddziały: jeden z nich znajduje w nadmorskim Mielnie-Unieściu (ośrodek tuż przy plaży), a drugi w urokliwym Karpaczu (pokoje z widokiem na cudne Karkonosze). Działające przez cały rok ośrodki oferują programy żywieniowe, których celem jest oczyszczanie organizmu z toksyn powstałych na skutek nieprawidłowego odżywiania. Na kuracjuszy czekają pokoje 1, 2 i 3-osobowe, apartamenty wyposażone w TV, telefon i bezprzewodowy Internet, oraz pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Obok części hotelowej znajduje się bogata baza leczniczo-rehabilitacyjna, ze szczególnie atrakcyjną bazą SPA. „Sofra” zaprasza Polonię kanadyjską oraz Państwa bliskich z Polski na wspólne turnusy dietetyczne. Wyjadą Państwo stąd zdrowsi, przy okazji dostarczając organizmowi duże ilości witamin, minerałów oraz bioaktywnych składników odżywczych.


Szczawnica – góry i rehabilitacja w luksusie

Szczawnica to górskie uzdrowisko, stanowiące doskonałą bazą wypadową w Beskid Sądecki, Gorce i Pieniny. Przechodzą tędy najpopularniejsze szlaki, wyznaczone zostały także liczne trasy rowerowe i konne o różnym stopniu trudności. Zimą, dzięki licznym trasom narciarskim, kurort staje się królestwem sportów zimowych. Hotel uzdrowiskowy „Solar SPA” to idealne wręcz miejsce na wypoczynek i poprawę zdrowia w Szczawnicy.

– Pełna nazwa naszego sanatorium to Pienińska Uzdrowiskowa Klinika Rehabilitacji i Leczenia Bólu „Solar” – mówi Magda Dębowszczyk, manager ośrodka. – Pobyt u nas wspomoże szybki powrót do zdrowia oraz kondycji fizycznej. Oferujemy opiekę wysoce wykwalifikowanego personelu medycznego, domową atmosferę oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapewniamy najlepsze efekty leczenia w bardzo krótkim czasie. Można u nas nie tylko odpocząć i spędzić czas z rodziną, ale również podreperować swoje zdrowie – dodaje managerka Kliniki.

Luksusowy obiekt „Solar SPA” to również świetne miejsce dla kuracjuszy, którzy pasjonują się turystyką górską i chcą połączyć aktywny wypoczynek z zabiegami zdrowotnymi.


Świętokrzyska kraina leczniczych wód

Busko i Solec to obszerna baza sanatoryjno-hotelowa z ofertą medyczną i zabiegową – tak zróżnicowaną, że turnusy dla siebie znajdą osoby w każdym wieku, z mniej lub bardziej zasobnym portfelem, z rozmaitymi potrzebami i problemami zdrowotnymi. Dziś prezentujemy naszym Czytelnikom trzy prestiżowe ośrodki na świętokrzyskiej mapie uzdrowiskowej.

Otwarta zaledwie pół roku temu „Terma Słowacki Resort Medical SPA” to wyjątkowa baza przyrodolecznicza i kameralna terma z basenami mineralnymi, z 26 atrakcjami wodnymi, baliami siarczkowymi, unikalnym basenem konopnym, tężnią solankową, saunarium, basenikiem i kącikiem zabaw dla najmłodszych.

– Dysponujemy specjalną bazą leczenia narządu ruchu z najnowocześniejszym sprzętem medycznym wartym prawie 4 mln złotych, gdzie wykonujemy 50 rodzajów zabiegów fizjoterapeutycznych. Spracowanymi kręgosłupami i obolałymi stawami zajmują się najlepsi fizjoterapeuci i lekarze specjaliści. Prawdziwym skarbem naszego regionu są unikalne wody siarczkowe. Leczymy pierwszą w Polsce termalną wodą siarczkową, i mamy zewnętrzny, całoroczny basen z hydromasażami. Ponadto czekają tu na Państwa przestronne, klimatyzowane pokoje z pełnym wyposażeniem, dostosowane również do potrzeb alergików – zapewnia Paweł Korczak, współwłaściciel sanatorium „Terma Słowacki” w Busku Zdroju. – Bardzo serdecznie zapraszamy gości z Kanady, ponieważ oba obiekty „Słowacki” zapewnią atrakcyjny pobyt nie tylko dla osób wymagających terapii, ale także wypoczynek dla rodzin z dziećmi.


Buski „Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness” i standardowe sanatoria łączy z pewnością szeroka oferta medyczna. Jednak w tym przypadku liczy się nie tylko forma, ale też treść. Do „Słonecznego Zdroju” trafili wykwalifikowani rehabilitanci oraz doświadczeni fizjoterapeuci i masażyści. Zakupiony został najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt. Z kranów do specjalnych wanien popłynął największy skarb Buska-Zdroju, czyli woda siarczkowa, dostarczana bezpośrednio z ujęcia w Lesie Winiarskim, a pieczę nad całością sprawuje obecnie znakomity lekarz Dariusz Klarecki, specjalista medycyny fizykalnej i balneoklimatologii.

Lista podobieństw do wcześniej istniejących sanatoriów szybko się kończy. Hotel „Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness” niemal kontrastuje z „wiekowymi” sanatoriami, jakkolwiek modernizowanymi, to jednak widać odciśnięty na nich ząb czasu. Hotel jest odpowiedzią na potrzeby tej grupy gości, która oczekuje jednocześnie profesjonalnych zabiegów medycznych, odnowy biologicznej, ale także komfortu i pozytywnych doznań. Te zapewnić ma perfekcyjna obsługa hotelowa, smaczna kuchnia oraz zróżnicowana oferta rekreacyjna i kulturalna. Są to atuty budujące przewagę obiektu nad typowym sanatorium.


Leżący nieopodal Buska Solec-Zdrój rozwija się w szybkim tempie. Atutami gminy są, oprócz bajecznego położenia, wysokiej klasy naturalne wody siarczkowe czerpane z prywatnego „Szybu Soleckiego”. Tylko w „Uzdrowisku Solec-Zdrój” występują one w stężeniu dokładnie takim, jakie ma największe właściwości zdrowotne: 137mg/l. To unikat na światową skalę.

Zaniedbane przez lata Uzdrowisko rozkwita, a to dzięki nowym właścicielom, którzy poprzez inwestycje dokonane w ciągu ostatnich paru lat przekształcili je w nowoczesny zespół obiektów sanatoryjnych.

W Uzdrowisku leczy się schorzenia narządów ruchu, reumatyczne i ortopedyczno-urazowe, układów obwodowego i nerwowego, zatrucia metalami ciężkimi i choroby ginekologiczne.

– Nie będzie przesadą jak nazwę to miejsce Świętokrzyską Perłą Przyrodolecznictwa – mówi Czesław Sztuk, nowy właściciel „Uzdrowiska Solec-Zdrój”. – Należy podkreślić, iż jest to jedyny Zakład Lecznictwa Uzdrowiskowego w Solcu-Zdroju. Uzdrowisko słynie z najlepszych wód siarczkowych na świecie nie tylko pod względem stężenia siarkowodoru, ale również zawartości pozostałych pierwiastków mineralnych. Dlatego ten kameralny polski kurort przyciąga kuracjuszy z całego świata od blisko 180 lat!


Kochasz Bieszczady? Pokochasz i „Górnika”

Sanatorium „Górnik” od 1971 roku wpisuje swą działalność leczniczą w historię Iwonicza-Zdroju, położonej wśród wzgórz Beskidu Niskiego ślicznej miejscowości uzdrowiskowej. I choć nie jest to najmłodszy obiekt, to dysponuje bardzo nowoczesnym zapleczem terapeutycznym i rehabilitacyjnym. „Górnik” jest duży – to aż 220 miejsc hotelowych oraz przestronny teren rekreacyjny. W ofercie placówki jest ponad 40 zabiegów pomagających wyleczyć dolegliwości bólowe kręgosłupa, schorzenia narządu ruchu: ortopedyczne i reumatyczne, schorzenia neurologiczne oraz choroby układu oddechowego. Z oferty medycznej „Górnika” korzystają również osoby młode, cierpiące na dolegliwości kręgosłupa spowodowane m.in. długotrwałą pracą przy komputerze. – Oferta sanatorium ewoluuje i z każdym rokiem się poszerza – opowiada Stanisław Tasz, dyrektor sanatorium. – Wciąż dopasowujemy się do potrzeb i preferencji swoich gości, stąd np. nasz siedmiodniowy intensywny pakiet „Zdrowy kręgosłup”, „Pakiet Rehabilitacyjny” dla osób po urazach ortopedycznych oraz „Pakiet dla seniora” skierowany dla osób starszych, dla których pobyt u nas to nie tylko poprawa zdrowia, ale często lekarstwo na samotność.

Sanatorium „Górnik” to świetna oferta wypoczynkowa dla całych rodzin, bez względu na wiek i potrzeby terapeutyczne. A kto kocha Bieszczady, nie znajdzie lepszej bazy wypadowej w góry. To tam będzie miał zapewniony komfort i warunki do pełnej regeneracji organizmu – samotnie, z przyjaciółmi lub z całą rodziną.


Lądek Zdrój – serce Ziemi Kłodzkiej

Lądek-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Przed wojną było popularne na całym świecie i kwitło, aż do 1939 roku. To tu z leczniczego dobrodziejstwa regionu korzystały takie sławy jak cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, królowie pruscy, Johann Wolfgang Goethe, a nawet John Quincy Adams – prezydent Stanów Zjednoczonych. Szczególnie polecanym przez Gońca lądeckim hotelem jest Hotel „Trojan” (zbierający świetne opinie wśród naszych Czytelników!). Jego usytuowanie daje ogromne możliwości związane zarówno z leczeniem chorób reumatycznych, narządów ruchu, układu nerwowego, jak i układu krążenia (odległość od największej pijalni wód „Wojciech” to 600 m). Poza tym usytuowany blisko placówki wyciąg gwarantuje narciarzom raj przez cały sezon zimowy.

Turnusy lecznicze organizowane są w „Trojanie” przez cały rok, a każdy trwa 14 dni. W ramach pobytu Hotel zapewni Państwu zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę pielęgniarską i konsultacje lekarskie, dostęp do wszystkich oferowanych w Uzdrowisku zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, animację czasu wolnego, możliwość korzystania z hotelowego basenu i jacuzzi. A przede wszystkim spokój i wypoczynek w komfortowych warunkach.

        Czegóż chcieć więcej?

Wszystkie prezentowane przez nas ośrodki sanatoryjne i medyczne są godne polecenia i odnotowujące sukcesy terapeutyczne u swoich pacjentów i kuracjuszy. Zachęcamy czytelników Gońca do zaznajomienia się ze stronami internetowymi polecanych przez nas placówek, gdzie zamieszczone są ich pełne oferty pobytowe. Znajdą je Państwo również na Facebooku na stronie: Sanatoria, uzdrowiska, turystyka medyczna w Polsce – strona Polonii.