Ładna pogoda sprzyja spacerom i wypadom za miasto…
Wielu z nas chodzi jedynie utartymi ścieżkami. Tymczasem tuż pod nosem mamy wiele nieznanych ciekawostek, czasem wręcz prawdziwych klejnotów. W Ontario do takich z pewnością można zaliczyć:

Tunel kolejowy w Brockville. Proszę sobie wyobrazić, że najstarszy tunel kolejowy w Kanadzie znajduje się w samym sercu Brockville w Ontario! Aby umożliwić wywóz drewna z Doliny Ottawskiej do USA, należało położyć tory do nabrzeża Brockville na Rzece Św. Wawrzyńca. W latach 1854–1860 pod miastem wybudowano więc 600-metrowy tunel kolejowy, który istnieje do dzisiaj!
Jak do niego dotrzeć? Kierujemy się do Blackhouse Island w Brockville, tunel jest przy Water Street East zaraz na wschód od Market Street.

•••

Kolejna ciekawostka to Rochleau Court w Kingston. Nazywane często miastem z wapienia, historyczne centrum Kingston datuje się z lat 40. XIX wieku, kiedy to przez krótki czas Kingston było kanadyjską stolicą. Dzisiaj spacer po mieście odsłoni przed nami wiele historycznych budowli, w tym trakt powozów – obecnie chodnik oferujący skrót pomiędzy głównymi ulicami miasta. W pasażu napotkamy nastrojowe restauracje – Chez Piggy czy Toucan.
Jak trafić? Trzeba poszukać wejście do Rochelau Court na Princess Street, niedaleko na północ od King St.

•••

I wreszcie coś na spacer w Toronto – latarnia morska na Gibraltar Point. Niewielu z nas spodziewa się trafić na latarnię morską w centrum Toronto, ale latarnia na Toronto Island to piękny kawałek historii miasta – najstarszy zachowany budynek tego rodzaju w okolicy pochodzi z 1803 roku. Odgrywała kluczową rolę w żegludze, wskazując drogę przez mielizny i płycizny wysp torontońskich. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, wiąże się z nią wiele tajemniczych historii i legend, jak choćby tajemnicza śmierć latarnika w 1815 roku. Ostatnia pani latarnik Mrs. Dodds opuściła stanowisko w 58 roku
Jak tam trafić? Promem na Centre Island, następnie na piechotę do południowego cypla wyspy.


Dla tych, którzy nie wytrzymują psychicznie korków i nie lubią jeździć na weekend po 4 godziny w jedną stronę – można zaproponować świetne pozycje książkowe:

Day Trips Around Toronto John Barber Firefly Books 2018, 240 pages ISBN: 9781770859364

“Jednodniowe wycieczki dookoła Toronto” podzielone są na sekcje w czterech kierunkach każda; przedstawiają liczne możliwości spędzenia dnia  w okolicy Toronto. Lokalizacje te są oznaczone na mapach na początku każdego rozdziału. Krótkie opisy różnych miejsc i proponowanych zajęć uzupełniają kolorowe fotografie. Opisy wycieczek nie są zbyt szczegółowe, ale oferują dobre sugestie i pomysły na spędzenie czasu w okolicach Toronto. Każdy wpis zawiera również sugestie dotyczące różnych opcji i wyjazdów grupowych. Niektóre z polecanych miejsc to: Minesing Wetlands & Creemore, Flesherton & Beaver Valley, Królewskie Ogrody Botaniczne i Niagara Escarpment, Niagara-on-the-Lake,  Południe Jeziora Erie, Jezioro Scugog, Presqu’ile Provincial Park, Halton Parks, Elora , St. Jacobs i Guelph.


Nature Hikes: Near-Toronto Trails and Adventures (revised and expanded) Janet Eagleson, photographs by Rosemary G. Hasner Firefly Books ISBN: 9780228101642

Jeśli lubisz wędrówki i mieszkasz w pobliżu GTA, prawdopodobnie znajdziesz wiele dobrych tras w  książce Janet Eagleson. Podzielona na sekcje dla Wschodu, Zachodu, Północy, Południa i śródmieścią, prezentuje 39 Conservation areas.

Dla każdego obszaru ochronnego przytoczone są informacje o miejscu, dozwolonych formach wypoczynku, mapa „i opis wszystkiego, od flory i fauny po geologię i historię”. Są też pouczające i interesujące paski boczne, w tym „Wskazówki dotyczące robienia ostrzejszych zdjęć”. „Ratowanie zielonych miejsc”, „Sztuka czytania chmur”, „Rodzaje wodospadów”, wskazówki rowerowe, trujący bluszcz, „Fall Color Photo Tips” i wiele innych. A ciekawy tekst Eagleson uzupełniają piękne zdjęcia Rosemary G. Hasner.


Waterfalls of Ontario (third edition, revised and expanded) Mark Harris, photographs by George Fischer Firefly Books 2018, 262 pages ISBN: 9780228100263

 Ta zmieniona i rozszerzona trzecia edycja Waterfalls of Ontario obejmuje ponad 125 wodospadów znajdujących się w prowincji. Książka jest podzielona na osiem obszarów: Algoma, Country Cottage, Wschodnie Ontario, Golden Horseshoe, Region Hamilton, Lake Huron, Northeastern Ontario, Northwestern Ontario i opisuje również nowe wodospady oraz nowy odcinek na północ od jeziora Superior do Thunder Bay. Dodano również „Inwentarz wodospadów” i słowniczek.

Oprócz interesującego tekstu towarzyszącego każdemu wodospadowi są wskazówki, jak również informacje na temat klasy i wielkości wodospadów, czasu na dotarcie do wodospadu itp. Oczywiście są też zdjęcia wysokiej jakości, które uwieczniają te szczególne miejsca.