Nowa Szkocja ugięła się i będzie refundować implanty piersi dla mężczyzn, którzy chcą być kobietami.

Zaczęło się od skargi biologicznego mężczyzny, który uważa się za kobietę i funkcjonuje jako Serina Slaunwhite. Prowincja w 2017 roku orzekła, że nie zapłaci mu za implanty piersi, ponieważ nie jest to koniczne z medycznego punktu widzenia. Slaunwhite stwierdził, że jest traktowany niesprawiedliwie, ponieważ Nowa Szkocja refunduje operacje usunięcia piersi kobietom, które chcą być mężczyznami. Podkreślał, że liczba refundowanych zabiegów dla kobiet, które chcą zmienić płeć, jest dwa razy większa niż zabiegów dla mężczyzn. Poskarżył się, że prowincyjny departament zdrowia łamie jego prawa człowieka.

Prowincja płaciła za terapię hormonalną dla mężczyzn, której celem było powiększenie piersi. Susanne Litke z Dalhouse Legal Aid Service tłumaczy, że terapia nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, a piersi nie stają się wystarczająco duże, by transseksualista mógł być identyfikowany przez inne osoby jako kobieta. W tym sensie operacja chirurgiczna jest koniecznością, mówi Litke.

W efekcie Nowa Szkocja postanowiła, że od lipca zacznie płacić za implanty piersi dla mężczyzn. Tego rodzaju operacje są refundowane w Albercie, Kolumbii Brytyjskiej i Ontario. Powiększenie piersi kosztuje kilka tysięcy dolarów.