Ontaryjscy konserwatyści ostrzegają przed „wyjątkowo kontrowersyjną” kandydatką wystawioną przez federalnych konserwatystów w okręgu Mississauga-Streetsville. Ghada Melek wcześniej chciała być posłanką prowincyjną, ale partia Douga Forda nie dopuściła jej do kandydowania ze względu na „konserwatyzm społeczny”. Konserwatyści Andrew Scheera postanowili jej dać zielone światło.

Melek wielokrotnie publikowała w mediach społecznościowych wpisy przeciwko LGBTQ. Scheer odwiedził Melek w Mississaudze w zeszłym tygodniu i powiedział, że kandydatka przeprosiła za swoje posty i dla niego sprawa jest zamknięta. Podkreślił, że jeśli kandydat w przeszłości publikował rasitowskie lub homofobiczne komentarze, ale potem za nie przeprosił i wziął odpowiedzialność, to może reprezentować jego partię. Rozumiem to, że ludzie popełniają błędy. Myślę, że wielu Kanadyjczyków to rozumie i wie, że w młodości można powiedzieć coś, co parę lat później nie przeszłoby nam przez usta, powiedział Scheer.

Mitchell Davidson, który w ontaryjskiej partii konserwatywnej zajmował się prześwietlaniem przeszłości kandydatów za czasów Patricka Browna, stwierdził, że Melek powinna być blokowana. Jest kontrowersyjna i problematyczna ze względu na wpisy antygejowskie i anty-LGBTQ, a nawet mówiące o sterylizacji. W 80-stronicowym raporcie pojawiają się też wpisy mówiące o sprzeciwie wobec liberalnego programu edukacji seksualnej. Melek pisała, że program pomaga pedofilom. Poza tym opublikowała artykuł z The Rebel mówiący o tym, że NDP z Alberty zmusza młodych chłopców do korzystania z łazienek dla dziewczynek. Wskazywała na artykuł o kwiaciarkach, które nie chcą obsługiwać par homoseksualnych. “Pozwalała sobie na obraźliwe uwagi pod adresem osób LGBTQ, które mają problemy zdrowotne” nie podając źródła. Jakby tego jeszcze było mało, “zamieszczała posty z LifeSiteNews”. Zdarzały jej się też wpisy antymuzułmańskie, np. o tym, że to islam zgotował „gospodarcze piekło” Detroit.

Melek zaprzecza, jakoby dostała „czerwone światło” od partii prowincyjnej. Mówi, że wycofała swój wniosek o nominację “z powodów osobistych”.

Melek należy do Kościoła koptyjskiego. Pochodzi z Egiptu.