Justice Centre for Constitutional Freedoms (JCCF) złożyło w sądzie skargę w imieniu Alberta March for Life Association (AMLA) i Jerry’ego Pasternaka przeciwko władzom miasta Edmonton w sprawie odwołania zaplanowanego wcześniej oświetlenia mostu w dniu Marszu dla Życia. Administratorem High Level Bridge są władze Edmonton. Na moście jest zainstalowanych 60 000 programowalnych świateł, które zapalają się codziennie o zmierzchu. Miasto uruchomiło specjalny program “Light the Bridge” i zachęca zarówno osoby indywidualne, jak i grupy do składania propozycji iluminacji. Autor propozycji może wybrać czas i kolory świateł.

6 marca Jerry Pasternak, wiceprzewodniczący AMLA, złożył wniosek o oświetlenie mostu 9 maja 2019 przypominające o odbywającym się tego dnia Marszu dla Życia. Pasternak chciał, by most świecił na różowo, niebiesko i biało. Od ponad 10 lat tysiące osób uczestniczyło w dorocznym marszu organizowanym przez AMLA.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Propozycja została zatwierdzona przez miasto 7 marca, ale 5 kwietnia ratusz zmienił zdanie. W mailu urzędnicy napisali, że po głębszym przemyśleniu propozycji nie może być ona przyjęta ze względu na kontrowersje wokół sprawy, której dotyczy. W odpowiedzi Pasternak poprosił miasto, by przedstawiło mu dowody na polaryzację społeczeństwa w owej sprawie. Odpowiedzi nie otrzymał.

Podobny scenariusz był już przerabiany w 2017 roku. Wtedy iluminację odwołano w dniu, na który była zaplanowana i nie podano żadnego uzasadnienia.

Most regularnie mieni się kolorami związanymi z różnymi sprawami religijnymi i politycznymi, dniami świadomości, uroczystościami religijnymi, świętami państwowymi, obchodami rocznic, promowaniem ideologii (w ostatnich trzech latach są to m.in. promowanie różnorodności seksualnej, rozmaite święta islamskie, żydowskie, buddyjskie, chilijskie święto niepodległości, rocznica powstania Azerbejdżanu, narodowy dzień pamięci o ofiarach terroryzmu, międzynarodowy dzień ciąży i dzieci utraconych).

Justice Centre podkreśla, że konstytucja zakazuje miastu dyskryminacji w przestrzeniach publicznych, które zostały udostępniane w celu ekspresji i wyrażania poglądów.