Rycerze Kolumba zostali oskarżeni o “zawstydzanie kobiet”. Kością niezgody jest memoriał poświęcony dzieciom nienarodzonym – ofiarom aborcji, który powstał na cmentarzu katolickim St. James w Belleville, Ont. Rada Rycerzy Kolumba w Belleville zamieściła na początku listopada na fejsbuku zdjęcia swoich członków stojących przy czarnym pomniku. Zaraz też pojawiły się komentarze, że “patriarchalna grupa zawstydza kobiety”. Pod trzema zdjęciami zamieszczono prawie 1800 komentarzy i 3140 reakcji. Według National Post 66 proc. było pozytywnych. 20 proc. użytkowników zareagowało gniewem.

Na pomniku widniej inskrypcja “Życie jest święte” oraz “Pamięci ofiar aborcji”, a poniżej fragment z Księgi Jeremiasza Jr 1, 5: “Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię”. Oprócz tego znalazła się na nim ilustracja z dzieckiem w łonie matki otoczona frazą “Unborn lives matter”.

O pomniku pisało 11 listopada Global News, a 16 listopada w centrum Belleville odbył się protest Warrior Women of Quinte, który zgromadził od 30 do 50 osób. Koordynatorak grupy Elissa Robertson powiedziała, że pomnik stanowi atak na “prawo kobiet do wyboru”. Poza tym wiąże się z “patriarchalnymi wartościami, że władzę nad kobiecym ciałem ma mężczyzna, a to już dotyczy szerszej sprawy przemocy wobec kobiet, zdrowia i bezpieczeństwa”. Sean McNeil z Canada Employment and Immigration Union stwierdził z kolei, że pomnik ma sugerować, iż kobiety, które miały aborcję, są kryminalistkami. Zupełnie innego zdania jest Heather Tapp, dyrektor Belleville Pregnancy and Family Care Centre, która mówi, że pomnik może przynieść ukojenie kobietom, które czują żal po aborcji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rada Rycerzy Kolumba z Belleville broni się twierdząc, że nie zrobiła nic złego i taka jest jej wiara. “Pomnik mów sam za siebie”, powiedział rycerz David Cameron. Dodaje, że Rycerze postawili 137 takich pomników w całej Północnej Ameryce.

Skarbnik cmentarza powiedział, że Rycerze Kolumba zgłosili się z chęcią postawienia pomnika, a rada zarządzająca cmentarze wyraziła zgodę. Cmentarz prowadzą trzy parafie w Belleville.