Pewnie zastanawiacie się, czy biuro imigracyjne obecnie pracuje, i jeśli tak, w jakim wymiarze? Urząd imigracyjny nadal przyjmuje i procesuje wnioski imigracyjne, jednak osoby, które złożyły swoje podania po 18 marca 2020 mogą spodziewać się opóźnień. Nie należy się zatem martwić, jeśli nie otrzymaliście decyzji w określonym poprzednio przez urząd terminie.

Trwają nadal losowania w systemie imigracyjnym Express Entry. Dla przypomnienia Express Entry nie jest programem imigracyjnym, jest jedynie systemem selekcji kandydatów na pobyt stały. W system EE wchodzą ekonomiczne programy i takie jak na przykład “Federalna Klasa Pracowników z Umiejętnościami” (Federal Skilled Workers).

W jednym z następnych artykułów przybliżę Wam programy, jakie są zawarte w systemie Express Entry I jakimi kryteriami się posługują.

Jeśli ktoś wstrzymuje się z założeniem swojego profilu i tylko z powodu zaistniałej sytuacji, nie powinien. Jeśli są szanse na wylosowanie miejsca, warto taki profil założyć. Pamiętajcie także,że prowincje wybierają kandydatów z puli Express Entry, i często z mniejszą punktacją. Aby jednak zakwalifikować się i być przyjętym do puli, należy spełnić minimalne kryteria programów federalnych, a zatem zdać język angielski, i zrobić ewaluację edukacji spoza Kanady. Kandydat musi także sprostać wymogom odnośnie doświadczenia zawodowego.

Jak wspomniałam w poprzednim artykule, wnioski sponsorskie są także nadal przyjmowane. A zatem jeśli przygotujecie podanie sponsorskie, można je już teraz wysłać. Niektóre formularze i dokumenty mogą się przedawnić, więc aby nie powtarzać pracy przygotowywania wniosku ponownie, lepiej wysłać podanie już teraz. W dodatku czym prędzej “staniecie w kolejce”, tym szybciej jest szansa na ostateczna decyzję.

Osoby zainteresowane sponsoringiem rodziców lub dziadków, informuję, że obecnie rząd wstrzymał nabór łączenia rodzin w tej kategorii na rok 2020. Czy program się otworzy, tego jeszcze nie wiemy. Podobnie z przyjmowaniem podań azylanckich.
Studenci zagraniczni , którzy przeszli na system studiów on-linę będą mieli zaliczoną naukę poza klasa, pomimo, iż przepisy imigracyjne wymagają, by nauka odbywała się jedynie w klasie ( prawne kryteria wizy studenckiej).

Pamiętajcie także, że wnioski elektroniczne można nadal złożyć i w różnych kategoriach imigracyjnych, np. przedłużenie wizy, uzyskanie wizy pracy, studenckiej, itp. Są one nawet preferowane przez urząd, aniżeli wnioski papierowe.

Jeśli brakuje Wam jakiegoś dokumentu i z powodu zaistniałej sytuacji COVID 19, można nadal wysłać podanie, np. Express Entry ( po otrzymaniu zaproszenia) lub sponsorskie. W wielu bowiem przypadkach jest określony czas, i jeśli w określonym terminie nie złożycie podania, możecie otrzymać decyzję odmowną. Obecnie urząd wydał instrukcje, że można wysłać niekompletne podanie (co wcześniej było niemożliwe), ale z uzasadnieniem. Przykładowo, jeśli nie możecie uzyskać w Polsce pełnego świadectwa urodzenia, bo instytucje wydające są czasowo zamknięte, jest to myślę wystarczającym powodem, by złożyć wniosek bez tego dokumentu. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie dołączycie uzasadnienia, może to być powodem odmowy -ważne!

Izabela Embalo
Licencjonowany Konsultant Imigracyjny
19 LAT DOŚWIADCZENIA

www.emigracjakanada.net

OSOBY ZAINTERESOWANE IMIGRACJĄ PROSIMY O KONTAKT.
Z DUŻYM SUKCESEM POMOGLIŚMY SETKOM POLSKICH IMIGRANTÓW OSIEDLIĆ SIĘ NA STAŁE W KANADZIE.
POMOGAMY TAKŻE W SPRAWACH TRUDNYCH (PODANIA HUMANITARNE, ODDALENIA DEPORTACJI, ARESZTY IMIGRACYJNE, REHABILITACJE KRYMINALNE, APELACJE I INNE).

TEL/TEXT: (416)-515-2022
immfls@hotmail.com