70 lat temu

W wieku 43 lat 13 czerwca 1950 roku w zorganizowanym przez wschodnioniemiecką bezpiekę „wypadku” zginął autor 13 książek mój Ojciec Ksawery Pruszyński.

Przez wiele lat mieliśmy wątpliwości czy był to autentyczny wypadek samochodowy. Wątpliwości rozjaśnił były pułkownik bezpieki Józef Światło, który po swej ucieczce z Polski był przesłuchiwany przez Amerykanów, a w przerwie w przesłuchiwaniach na obiedzie powiedział Januszowi Rożkowi, tłumaczowi, przyjacielowi Ojca z pułku: – zrobili to za nas nasi wschodni koledzy.

W tym roku nie byłem w tym dniu w Warszawie więc nie zorganizowałem tam mszy za Jego duszę i nie słyszałem, by na ten temat pisała polska prasa.

Wybory na Białorusi.

Kończy się akcja zbierania podpisów by kandydaci na kandydatów, jest ich 15.

19 mają złożyć listy zebranych podpisów, a Komisja Wyborcza ma 21 dni do ich zweryfikowanie. Kto będzie miał 100 000 zweryfikowanych podpisów będzie zarejestrowany jako kandydat, będzie miał prawo prowadzenia kampanii wyborczej i będzie na biuletynach wyborczych.

Pod wymienionym już rynkiem Komarowka w Mińsku nawet w dzień roboczy jest stale kilka osób składających podpisy zaś w sobotę było wyraźnie mniej choć spisujący nadal mieli pełno roboty. Poza Komarowką na wielkim bazarze w Zdanowiczach było kilka stoisk praktycznie gdzie zbierano podpisy prawie cały tydzień.

W tej chwili na czoło kandydatów wysuwają się trzy osoby.

Pierwszy to tłusty były bankier związany z rosyjskim Gazpromem Wiktor Babarika, który ponoć zebrał już ponad 200 000 podpisów i wedle jakiś badań ma szansę dostać do 60% głosów.

Łukaszenko wyraźnie się go boi i aresztowano kilku członków jego ekipy, a samego Wiktora prezydent nazywał burżujem.

Drugi to 55 letni Valery Cepkało, były ambasador  Białorusi w USA, były wiceminister SZ Białorusi i szef ośrodka nowych technologii w Mińsku. Ma dobre rozpoznanie problemów wielkich firm, działalności aparatu władzy na Białorusi, ale z jego wypowiedzi nie widać zrozumienia problemów małego i średniego biznesu czy rolnictwa. Z chęcią zatrudniłbym go na stanowisku ministra przemysłu.

Ma wyraźnie moc pieniędzy, ma ładny symbol kampanii, elegancką wykształconą żonę i bardzo profesjonalną kampanie. Pracuje w jego biurze w centrum biznesu w Mińsku z 15 osób, a nie wiem ile jeszcze zbiera podpisy dla niego w całej Białorusi.

Trzecią osobą jest Swietlana żona blogera Igora Ciechanowskiego, która zamiast męża zbiera podpisy, by stanąć do wyborów. Przysporzyło jej popularności aresztowanie męża, po sprowokowanym zajściu z milicjantem i teraz grozi mu ponoć 3 lata więzienia za organizowanie nielegalnego „meetingu”, za który zostało uznane zbiegowisko przy stołach, gdzie zbierano dla niego podpisy.

Podobnie kilku ludzi jego ekipy z poza Mińska też aresztowano.

Ludzie zastanawiają się co władza zrobi z $900000, które ponoć znaleziono na daczy jego matki. Wedle bowiem prawa wolno takie pieniądze mieć i powinny mu być… zwrócone.

Powołanego nowego premiera dotąd, po pokazaniu go tylko raz w mediach nikt nie widział, jak też nie wypowiadał się, co ma zamiar w tym naprężonym czasie zrobić.

W ubiegłym tygodniu wezwałem wszystkich kandydatów, by zebrali się w środę w restauracji na tyłach teatru Janki Kupały i zaczęli tworzyć wspólny program. Nie zjawił się nikt. Nie daję za wygraną i wzywam ich znów na 17 czerwca, zobaczymy z jakim rezultatem.

Wdzięczność czarnych?

Nikt nie zaprzeczy, że w rzeczywistości Europa, USA, Australia i Nowa Zelandia wymusiła na białych z RPA, by oddali władzę czarnym, a teraz tam co tydzień mordują średnio czterech białych farmerów, czyli wiele więcej niż 40 lat temu mordowano czarnych.

Ba, są też w RPA czarni politycy, którzy bezkarnie na wiecach wołają by mordować białych farmerów.

Co ciekawe w Mozambiku, Rodezji czy Gwinei, jak te kraje opuścili biali farmerzy, powstały kłopoty z żywnością. Więc teraz te kraje zapraszają białych z RPA, by znów prowadzili tam farmy.

Pytanie kiedy pod ambasadą RPA i siedzibą ONZ będą demonstracje czarnych z hasłem – biali to też ludzie.

Gdzie studiować?

Mam wnuka Jasia i syna Antka w prawie identycznym wieku. Pierwszy studiuje na prestiżowej London School of Economics, a drugi na podobnej szkole Vistula w Warszawie.

Teraz obu namawiam by co najmniej na rok pojechali do Moskwy na tamtejszą Wyższą Szkołę Ekonomiczną uważaną za najlepszą z pośród 89 wyższych uczelni w Moskwie.

Uważam bowiem, że tak czy inaczej, Rosja będzie ważnym krajem. Mało kto jedzie dziś tam na studia, nawet na rok i dlatego ci co to zrobią będą mieli rzadkie kwalifikacje.

Jak wiadomo, jest w Toruniu Wyższa Szkoła Medialna O. Rydzyka i bezskutecznie namawiałem ludzi z tej szkoły, by wysłali kogoś do Kanady, by namawiał nie tyle rodziców, co dziadków, by tam wysłali swe wnuki.

Mają za swoje

Rosja narzeka na przekopywanie Mierzei Wiślanej, ale zapominają, że gdyby lata temu otworzyli przesmyk pod Kaliningradem dla polskich statków to by tego Polska nie robiła.

Zielony Mińsk

Pomysł przeniesienia siedziby ONZ do Mińska spowodował, że poważnie zacząłem się interesować miastem. Po serii poważnych deszczy jest teraz bardzo zielone, bo na prawie każdej ulicy są drzewa i widać, że wiele jest nowych ostatnio dosadzonych drzew.

Ciekawy jestem, jak wygląda miasto z góry, czy jak Toronto, widać sam las i gdzieniegdzie zbiór jakiś wysokich domów. Na  głównej ulicy pojawiły się ogródki, gdzie mało ludzi zapija teraz kawę, piwo i rozpatruje obecną sytuacje.

Koszty utrzymania są tu w stosunku do New Yorku z 60% niższe i jeszcze jest z 300 ha placów do zabudowy więc możnaby postawić całe miasteczko dla ONZ-tu.

Można przeniesienie siedziby rozłożyć co najmniej na dwie raty. Najpierw przenieść Radę Bezpieczeństwa już w lutym 2021r. i dać jej na siedzibę były pokaźny gmach KC KPB do niedawna siedzibę prezydenta, który dwa lata temu pobudował sobie bardziej okazały budynek, a jesienią przenieść resztę centrali.

Przeniesienie tu ONZ będzie mogło mieć zbawienny czynnik zmniejszy się ilość darmozjadów bo niektórzy zrezygnują i przejdą na emerytury.

Anty katolicki PiS

Minister Szumowski stosuje  znów podwójne standardy wobec publicznych zgromadzeń. Z jednej strony zwraca tak dużo uwagi strofowaniu wiernych biorących udział w procesji Bożego Ciała, a z drugiej nie wypowiada się na temat tłumów niemal codziennie pojawiających się na wiecach wyborczych kandydatów na Prezydenta RP.

Szwecja – Białoruś

Państwa o podobnej ilości mieszkańców. Chorych:  28 288 – 53 667 – Zgony – 1116 – 305.

Problem, że władza Białorusi nie jest znana z „prawdomówności” i mało kto wierzy w wyniki, zwłaszcza liczby zgonów.

Covid-19, a hiszpanka

Jak wiadomo, „hiszpanka” uśmierciła na świecie w latach 1918-1919 do 50 mln ludzi i świat jakoś „przeżył”. Convid-19 teraz do 3 mln ludzi i podejrzewam, że konsekwencje całej paniki będą większe.

Aleksander Pruszyński