Nazwisko jednej z najbardziej znanych postaci w historii Kanady nadano jako nazwę temu parkowi prowincyjnemu w północnym Ontario. Uhonorowano w ten sposób odkrywcę, kartografa i Ojca Nowej Francji Samuela de Champlain, który m.in. wytyczał w XVII w. wodny szlak na zachód w Nowym  Świecie.

Wyjątkowość Samuel de Champlain Provincial Park to nie tylko skupiona jak w soczewce na tym terenie historia eksploracji Kanady przez Europejczyków, ale przede wszystkim wyjątkowo piękne położenie. Łagodne wzgórza doliny rzeki Mattawa, którą swoimi wodami zasila na terenie parku Amable du Fond River, niewielkie jeziorka, majestatyczne kilkusetletnie białe sosny porastające park. I jest tu co robić!

W parku wytyczono kilka bardzo ciekawych i zróżnicowanych technicznie szlaków. 9-kilometrowy Etienne Trail zaprowadzi nas na wysokie klify, z których rozciąga się piękna panorama doliny rzeki Mattawa. Wysokie granitowe klify otaczają też niewielkie jeziorka Long Lake i Gut Lake. Można je oglądać ze szlaku lub wypożyczyć canoe lub kajak nad Long Lake i przepłynąć. Po dwóch krótkich przenoskach dopłyniemy do Mattawa River, której bieg jest łagodny, można łatwo wiosłować pod prąd. Nie ma parkowej wypożyczalni canoe na rzece Mattawa na historycznym portażu Campion ze względu na troskę o miejscowy biznes, ten punkt jest obsługiwany przez prywatne wypożyczalnie, które dostarczają łodzie do parku. Drugie miejsce z parkowymi kajakami i canoe znajduje się nad jeziorem Moore, centralnym miejscu parku. Nad Moore Lake, które jest częścią wypływającej z Algonquin Amable du Fond, są dwie piękne duże piaszczyste plaże i kilka mniejszych. Woda jest czysta, klarowna i ciepła, bo jezioro jest płytkie i szybko się nagrzewa.

Warto wypożyczyć canoe lub kajak i z jeziora Moore popłynąć w górę rzeki Amable du Fond przynajmniej do pierwszych bystrzy. Jeśli ktoś nie widział jeszcze z bliska żółwi malowanych, to tutaj nie sposób je przeoczyć. Widzieliśmy chyba ponad dwadzieścia wylegujących się na wystających z wody kłodach i kamieniach. Udało nam się też zobaczyć skorpuchę jaszczurowatą zwaną także żółwiem jaszczurowatym. Największe osobniki, a mogą dochodzić do prawie pół metra długości, można wypatrzyć w niewielkim bajorku, do którego trzeba się dostać z rzeki wąskim tunelem w szuwarach w niewielkiej odległości od ujścia Amable du Fond do jeziora Moore.

Najsłynniejszą atrakcją parku są wycieczki repliką canoe handlarzy futer, z przewodnikami w strojach z epoki (trzeba wiosłować samemu). Najdłuższa trzygodzinna po jeziorze Talon kosztuje 23 dol. z podatkiem. Firma dowiezie chętnych na miejsce startu i odwiezie do parku autobusem. Półtoragodzinna wycieczka startująca z parku prowadzi w dół rzeki Mattawa i z powrotem, a najkrótsza to godzina wiosłowania, głównie atrakcja dla całej familii , po jeziorze Moore, co kosztuje 9 dol. – ceny z ubiegłego roku.

Jeżeli ktoś jedzie do parku z nieletnim potomstwem, obowiązkowo trzeba zabrać duże dmuchane koła. Dla dzieci największą frajdą jest spływanie na nich od betonowego progu na jeziorze Moore z prądem rzeki Amable du Fond. Dorośli zwykle mają z tym problemy, rzeka jest tu płytka i osiadają na kamieniach.

A co robić, jeśli będzie padać? Warto wybrać się do parkowego Centrum, które jest minimuzeum historii Indian i pierwszych odkrywców. W dni powszednie otwarte dla zwiedzających jest Centrum Ekologii znajdujące się na terenie parku. Tutaj niewielki polski wątek, centrum współpracowało z dawnym Instytutem Ekologii Polskiej Akademii Nauk w Dziekanowie Leśnym. Wiele ciekawych miejsc znajduje się też w odległym od parku o 13 km miasteczku Mattawa. Zwiedziliśmy tam ciekawe muzeum poświęcone Indianom, pierwszym przybyszom z Europy i osadnikom, a głównie Anahareo, metyskiej żonie słynnego Archibalda Belaneya zwanego Szarą Sową, autora m.in. książki “Pielgrzymi Puszczy”. W Mattawie właśnie Anahareo się wychowywała.

I na koniec trzeba wspomnieć o jednej z największych, według nas, atrakcji parku, spływie canoe rzeką Mattawa w przylegającym do Samuel de Champlain Parku Prowincyjnym Mattawa River. O tym w napiszemy następnym razem.

W Samuel de Champlain Park są dwa kempingi. Babawasse na stromym brzegu Amable du Fond, i Jingwakoki (proszę nie pytać, jak to się wymawia). Wiele miejsc na nim nie zapewnia dużej prywatności, a te położone nad rzeką oznaczone jako z dostępem do wody, zazwyczaj od tej wody dzieli parometrowe bagienko. Mylące jest także oznaczenie miejsc kempingowych na mapie, nie uwzględniono na niej rzeczywistej sieci dróg. To jednak tylko minusik w porównaniu z tym, co do zaoferowania ma park.

Samuel de Champlain Provincial Park położony jest pół godziny jazdy od North Bay drogą nr 17 w kierunku Ottawy.

Joanna Wasilewska
Andrzej Jasiński