Minister spraw zagranicznych Kanady   „analizuje” umowę rządu Trudeau z chińską firmą państwową dotyczącą dostaw sprzętu bezpieczeństwa do kanadyjskich ambasad.

National Post poinformował w piątek, że liberałowie zaoferowali Nuctech Company szacunkowy kontrakt na 6,8 miliona dolarów na dostawę urządzeń do kontroli rentgenowskiej w 170 kanadyjskich ambasadach, konsulatach na całym świecie.

Nuctech jest własnością komunistycznego rządu Chin i została założona przez syna byłego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin, Hu Jintao.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Szef MSZ François-Philippe Champagne   „polecił urzędnikom (Global Affairs Canada), aby przejrzeli  praktyki zamówień w zakresie sprzętu zabezpieczającego i kontynuowali przegląd bezpieczeństwa naszych misji na całym świecie”

Departament Usług Publicznych i Zamówień Kanady ogłosił w grudniu ubiegłego roku przetargi na bramki do wykrywania metali, aparaty rentgenowskie oraz kuloodporne okna i drzwi w ramach modernizacji zabezpieczeń ambasad.

Firma z Kalifornii wygrała przetarg na wykrywacze metali, a Nuctech wygrał przetarg na dostawę urządzeń rentgenowskich. Umowa „obejmuje dostawę, instalację, szkolenie operatorów i oprogramowanie”.

Zwycięska oferta Nuctech została opublikowana na rządowej stronie internetowej “Kupuj i sprzedawaj” 16 lipca, poinformował Post.

Źródło z branży bezpieczeństwa powiedziało Postowi, że urządzenia rentgenowskie są samodzielnymi systemami i nie będą podłączone do sieci ambasad, ale istnieje obawa, że w każdej ambasadzie będzie teraz znajdować się „znaczący element chińskiej technologii”.

„Jedną z obaw jest to, że sprzęt może zostać wykorzystany jako przekaźnik złośliwego oprogramowania. Inną obawą jest to, że sprzęt Nuctech może powodować zakłócenia jeśli zostanie niewłaściwie wykorzystany przez wspierane przez zagraniczne państwo grupy hakerskie lub zostanie użyty do zakłócenia łańcuchów dostaw w sporze handlowym ”.

Wiadomość o ofercie Nuctech pojawiła się w związku z rosnącymi napięciami między Ottawą a Pekinem

Kanada pozostaje ostatnim krajem sojuszu Five Eyes Intelligence Alliance, który oficjalnie nie odrzucił współpracy z chińskim gigantem telekomunikacyjnym Huawei. Wszyscy czterej pozostali członkowie – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Nowa Zelandia i Australia – zablokowali Huawei w sprawie dostarczania sprzętu 5G.

Huawei miał nadzieję być znaczącym graczem w Kanadzie, ale ostatnio zarówno Bell, jak i Telus zapowiedziały, że będą współpracować z Nokią i Ericssonem.

Five Eyes Alliance poinformował w maju, że Chiny celowo kłamały na temat epidemii koronawirusa i pozwoliły jej rozprzestrzenić się na całym świecie.

Jednak kanadyjska National Research Council (NRC) ogłosiła w tym samym miesiącu , że współpracuje z chińską firmą CanSinoBIO w celu przetestowania i opracowania szczepionki Covid-19 w Kanadzie.

LifeSiteNews poinformowała już wcześniej, że szczepionka, znana jako Ad5-nCoV, wykorzystuje linię komórkową HEK293 utworzoną z komórek płodowych dziecka zabitego podczas aborcji dziesiątki lat temu.

Ostatnio chińscy urzędnicy celni  wstrzymali wysyłkę szczepionki przeznaczonej do badań klinicznych na ludziach w Canadian Centre for Vaccinology na Dalhousie University w Halifax.

Nie wiadomo czy Pekin opóźniając wysyłkę szczepionki stara się kolejny raz o wywarcie presji na kanadyjski rząd, aby uwolnił dyrektora finansowego Huawei Meng Wanzhou zatrzymaną w Vancouver w  celu ekstradycji do USA.

Jako lider liberałów, Trudeau  w 2013 roku chwalił chińską dyktaturę komunistyczną.

„Podziwiam Chiny, ponieważ dyktatura pozwala im faktycznie zmienić swoją gospodarkę w mgnieniu oka i powiedzieć, że musimy szanować środowisko, czy zacząć inwestować w energię słoneczną”. – mówił wówczas.

 

za lifesite news